Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

Dalaman’dan başlayarak Fethiye’nin Göcek Mahallesi’ne kadar ulaşan, yaklaşık 350 hektarlık alanı kül eden orman yangını, ekiplerin 3 günlük mücadelesiyle kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de 2 gün boyunca yangın bölgesinde incelemeler bulundu.

12072019yangin.jpg

Haber: Elif Bakıcı

Dalaman’ın Karacağaç Mahallesi'nde önceki gün saat 16.00 sıralarında başlayan ve ardından Fethiye'nin Göcek Mahallesi'ne sıçrayan orman yangını yaklaşık 350 hektarlık alanda etkili oldu. Perşembe günü sabah saatlerinde kontrol altına alınan ancak öğleden sonra şiddetli rüzgar nedeniyle yeniden aktif hale gelen yangın, akşam saatlerinde ikinci kez kontrol altına alındı. Saatlerdir devam eden yangına, günün ağarmasıyla birlikte havadan müdahaleye tekrar başlandı. Sahanın etrafını iş makineleri ve arazözlerle çevreleyerek genişlemeyi durduran ekipler, olası patlamaları önlemek için yanan alan içerisinde devam eden yangınlara müdahale ediyor.

Perşembe günü sabah erken saatlerde Muğla’ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, söndürme çalışmalarını bizzat koordine ediyor. Yangın bölgesinden bir an olsun bile ayrılmayan Bakan Pakdemirli, bu sabah da günün ilk ışıklarıyla birlikte helikoptere binerek çalışmaları havadan takip etti.

Perşembe günü akşam saatlerinde helikopterle sahada incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının durumu ve devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi. Önceki gün Dalaman’da başlayan, sonra Fethiye’de devam yangının sabah saatlerinde kontrol altına alınmış olduğunu anımsatan Bakan Pakdemirli, “Öğle saatlerinde havadan yaptığımız incelemede tablonun değişebileceği ve değişmeye başladığını gördük. Çalışmalarımızı yoğunlaştırdık ancak öğleden sonraki sıcaklık, nem ve rüzgar koşulları sabah saatlerine göre daha negatif olduğu için yangın bir süre sonra yeniden aktif hale geldi. Ben de bölgede kalarak, çalışmaların koordinasyonunu bizzat sağlamak istedim. Yangın belli noktalarda yer yer devam etti. Az önce yeniden uçtum, yanan alanlarda herhangi bir büyüme yok. Sabah saatlerinden itibaren atlayarak ilerleyen yangın bölgelerinde bir genişleme var ancak genel olarak zarar gören alanda bir değişiklik yok” şeklinde konuştu.”

Sarp ve kayalık bir arazide devam eden yangına güçlükle müdahale edildiğini kaydeden Pakdemirli, sözlerine şöyle devam etti: “Biz zor şartlar altında burada mücadele ederken, gün içerisinde üç yangın daha çıktı. Buradaki güçlerimizin bir bölümünü de farklı bölgelere sevk etmek zorunda kaldık. Milas-Gürçamlar, Fethiye- Karaçulha ve Köyceğiz-Döğüşbelen’deki yangınların hepsi kontrol altında. Yangınların çıkış sebepleri henüz belli değil, bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Buradaki yangın da şuan kontrol altında ama yer yer sahanın içerisinde parlamalar oluyor.”

Köyceğiz’deki yangında mahsur kalan personellerin sağlık durumları hakkında bilgi veren Pakdemirli, “Bildiğiniz gibi bugün Orman Genel Müdürlüğümüzün 5 personeli yangın bölgesinde mahsur kaldılar ama kurtarıldılar. Dumandan etkilendikleri için hafif bir tedavi süreçleri oldu. Taburcu oldular ve sağlıklı bir şekilde ailelerine kavuştular. Can ve mal kaybımız yok ama ağaçlarımızı ve endemik bitki örtümüzü kaybetmiş olmanın yanı sıra bazı hayvanlarımızın telef olmuş olabileceği ihtimali bizi üzüyor. Alanın etrafını iş makineleri ve arazözlerle çevirmiş durumdayız. Bu saatten sonra yangının genişleme imkanı yok. Bu saatten sonra yerden mücadeleye son gayretimizle devam edeceğiz. Antalya’dan, Denizli’den, Isparta’dan, Kütahya’dan, hatta Zonguldak’tan dahi deneyimli personel takviyesi yaparak buradaki sahada görev yapmalarını sağladık” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli dün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada ise , Dalaman-Göcek yangınında soğutma çalışmalarına başlandığını belirterek, "Sosyal medya üzerinden yapılan spekülasyonlara aldırmayın. Tüm Muğlalıları sonbaharın başında Eylül ayında buraya fidan dikmeye davet ediyorum” dedi.

Dalaman’da başlayıp Göcek’e sıçrayan yangına 2 gündür aralıksız olarak müdahale edildiğine dikkat çeken Bakan Pakdemirli, “Artık sona doğru geliyoruz. Bugün itibariyle soğutma çalışmalarına başladık. Gece boyu karadan yapılan çalışmaları bizzat yerinse takip ettim. Sabah helikopterle alanı havadan inceleyerek, son talimatları verdim. Bölgedeki helikopter sayımızı 13’den 19’a çıkardık. Havadan müdahale imkanımızı artırırken karadan da 105 arazöz, 20 iş makinesi ve 520 personelle çalışmalarımız aralıksız olarak devam ediyor. Meteorolojik verilere göre bölgede öğleden sonra rüzgarın etkisini artırması bekleniyor. Onun için daha fazla bir çaba harcıyoruz” diye konuştu.

Yapılan başarılı çalışma sayesinde yangınla mücadelede önemli bir mesafe katedildiğine dikkat çeken Bakan Pakdemirli, “Bugün gördüğümüz tablo, düne göre daha iyi. Kabaca 350-400 hektar alanın zarar gördüğünü söyleyebiliriz. Halen 30-50 hektarlık bir alanda tütmeler var. Tabiri caizse bu alanları suyla dövüyoruz. Havadan müdahale kadar kara çalışmaları da önemli. Arazi sarp ve girmesi zor. Bu yüzden halen yol açma çalışmalarımız devam ediyor. Öğleden sonra rüzgarın şiddetini artırması beklendiğinden ekiplerimizin dikkatli olması gerekiyor. Başarı geri götürmemek adına yoğun bir şekilde çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Sosyal medyada yangının büyüdüğü ve yanan alanların kullanımıyla ilgili olarak spekülasyonlar yapıldığına dikkat çeken Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla tatillerine devam etsin. Bölgeye tatile gelmeyi düşünenler varsa, tereddüt e etmeden buraya gelebilirler. Yerleşim alanlarıyla ilgili en ufak bir tehdit söz konusu değil. Sosyal medya üzerinden yapılan spekülasyonlara aldırmayın. Tüm Muğlalıları sonbaharın başında Eylül ayında buraya fidan dikmeye davet ediyorum."

Bölge halkının 2 gündür canı pahasını yangını söndürmek için mücadele eden orman teşkilatıyla örnek bir dayanışma sergilediğine dikkat çeken Pakdemirli, “Önümüzde kritik bir süreç var. Yangın tamamen sönünceye kadar çalışmalarımız devam edecek. Ekiplerimiz 2 gündür aralıksız çalışıyor. Onlara moral ve destek olmak üzere ben de sahaya gidip onlarla birlikte oluyorum. Çalışmalardan memnun olan vatandaşlarımız, personelimize çay ve yiyecek getiriyor. Onlara çok teşekkür ediyorum. Gördüğümüz bu tablo ve dayanışma bizleri mutlu etti” diyerek sözlerini noktaladı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin