Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Muğla Şube Başkanı Hüseyin Körçoban, 65 yaş ve üstü kişilerin ücretsiz taşınmasını Büyükşehir Belediyesine ait MUTTAŞ’ın uymadığını, bazı 65 yaş ve üstü kişilerin otobüsleri keyfi kullandıklarını iddia etti.

011118tepki65_2890e.jpg
Haber Merkezi
Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Muğla Şube Başkanı Hüseyin Körçoban, 65 yaş ve üstü kişilerin ücretsiz taşınmasını Büyükşehir Belediyesine ait MUTTAŞ'ın uymadığını, bazı 65 yaş ve üstü kişilerin otobüsleri keyfi kullandıklarını iddia etti. Başkan Körçoban, “Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Muğla Şube Başkanlığı olarak, sorumluluk alanımız olan Muğla ilinde, üyelerimize ait araçlar 65 yaş ve üstü vatandaşımızı ücretsiz taşırken, Muğla Büyükşehir Belediyemiz tarafından kurulan MUTTAŞ şirketi araçları niçin ücretli taşıdığını öncelikli olarak öğrenmek istiyoruz. Tüm vergi ve giderlerini kendi emekleriyle karşılayan özel halk otobüsleri artık kontak kapatmaya yönelmektedir. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır.” dedi.
Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Muğla Şube Başkanı Hüseyin Körçoban'ın otogar'da yaptığı açıklamada, “Bazı 65 yaş ve üzeri vatandaşlar mevcut yasayı su istimal etmekte, bu olay bizleri sık sık isyan ettiren konuma getirmektedir. Her toplu taşıma aracı içerisinde 20 kişi varsa, bu 20 yolcunun 15’i, 65 yaş ve üzeri olduğunu görmekteyiz. Şehir içinde çalışan otobüslere aylık 1.000 TL ödenmekte ama bu mevcut ücret, mazot fiyatının 6,5 lira olması nedeniyle esnafımızı tatmin etmemektedir. Toplu Taşıma İşverenler Sendikası olarak biz, artık 65 yaş ve üstü kişileri taşımaktan, mazot parası bulamaz hale geldiğimizi üzülerek açıklamak istiyoruz. Maddi durumu çok iyi olan 65 yaş ve üstü kişilerde toplu taşımayı ücretsiz kullanıyor. Datça’dan Marmaris’e doğum gününe, Bodrum’dan Fethiye’ye gezi düzenleyen, ilçeler arası pazar alışverişi yapmaya giden 65 yaş ve üstü vatandaşlar olduğunu üzülerek görmekteyiz. Villa-daire ve hatta lüks otomobil sahiplerinin bile ücretsiz taşımadan faydalanmak için kart aldıklarına şahit oluyoruz ve bu durum biz taşıyıcı esnafını çok üzmektedir. Arabaların içerisi bu insanlarla dolunca da, parasını veren vatandaşlar da oturacak yer bulamamaktadır. Çok kısa süre önce Bodrum-Menteşe arasında yolcu taşımacılığı yapan bir esnafımız aracına aldığı 17 kişinin 65 yaş ve üstü kişiler olması üzerine tansiyonu yükselmiş ve rahatsızlanmıştır. Bu tip vakalarla sık sık karşı karşıya gelmekteyiz. Menteşe- Datça arası 125 km., Bodrum-Seydikemer arası 298 km., Muğla-İzmir arası 210 km.’dir. Muğlamızın coğrafi konumunun yeniden tanımlanması gerekmektedir. 65 yaş ve üstü kişilerin ücretsiz olarak gidebileceği alanlar belirlenmeli. Eğer bu önlemler alınmazsa çok kısa zaman da tüm esnafımız kontak kapatacaktır. 4376 sayılı yasa Şehir içi ücretsiz taşımayı öngörüyor. Ancak taşıma yaptığımız bu yollar, iller arası transit geçiş yollarıdır. Ayrıca engelliler için taşımada engel oranı yüzde 40, Devletimizin çalışanlarımızı emekli etmek için aradığı engel oranı da yüzde 65’dir. Bizler ücretsiz taşımada engel oranının, devletimizin uyguladığı orana çıkartılmasını talep etmekteyiz. Ayrıca servisçilik yapan esnafımızın öğrenci taşımada araç yaş sınırı 12’dir. Personel taşımadaki araç yaş sınırı da 12’dir. Personel taşımacılığında 12 olan yaş sınırının Aydın ve Denizli’deki gibi 19’a çıkartılmasını talep ediyoruz. Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri sendikası olarak bu işlerin takipçisiyiz, sonuna kadar da takip edeceğiz.” diye konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin