Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

ibrahim-aydn-150x150.jpgBazı anne-babalar diyorlar ki; “Biz çocuğumuzla arkadaş gibiyiz, aramızdan su sızmaz, bizimle her şeyini paylaşır.” Bazıları da “Biz öyle çocuğumuzla arkadaş falan olmayız. Sonra neme lazım tepemize çıkıverirler.” diyorlar.
Modern eğitim anlayışına göre her ne kadar birincisi doğru gibi gözükse de aslında doğru olan ikisi de değil. Doğru olan çocuğun o anki ihtiyacına göre doğru davranışı geliştirebilmektir. Çocuk üzgün olduğunda ve bir arkadaşa ihtiyaç duyduğunda ona arkadaşlık edebilmeli, yaptırım uygulanması gereken yerde de anne-baba olarak gerektiğinde tavrımızı koyarak disiplini sağlamalıyız.
Anne ve babanın temsil ettiği roller nelerdir?
Aile içinde anne hassasiyet, zerafet, şefkat, merhamet gibi rolleri temsil ederken; baba da temkin, dirayet, vakar, disiplin ve güç gibi unsurları temsil eder.
* Anne ve baba bu rollerine uygun davranmalıdır. Anne, babanın baba da annenin rolünü üstlenmeye kalkarsa gayri fıtri bir durum ortaya çıkacağından değişik sorunları da beraberinde getirir.
* Bu, baba şefkat göstermeyecek veya anne dirayetli olmayacak demek değildir. Ancak annenin şefkati babanın da dirayeti daha önde görünmesi gerekir.
* Babanın şefkati anneninkini geçmeye başlayınca anne ister istemez babanın rolü olan disipline yöneliyor. Tabii bu durum da sorunları beraberinde getiriyor.
Çocuklarımıza iyi model olalım
* Çocuklar bizim söylediklerimizi değil, yaptıklarımızı yaparlar.
* Sigarayı keyif içinde tüttürürken çocuğa ‘içme’ demek tesirli olmaz.
* İçiyorsak bile çocuk sıkıntımızı ve mahcubiyetimizi görmeli. Yoksa onu iyi bir şey zanneder.
* Onların yanında konuşmalarımıza ve davranışlarımıza dikkat etmeliyiz.
* Onlara asla yalan söylememeliyiz. Çocuktur anlamaz, unutur düşüncesi çok yanlıştır. O her şeyi sizden bile daha iyi hatırlar.
* Yapılan araştırmalar, çocukların büyük bir çoğunluğunun yalanı kendi ailelerinde gördükleri için alıştıklarını gösteriyor.
Çocuklarımızı şartsız sevelim
* Çocukları şartsız sevdiğinizi onlara da gösterin.
* Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Hem kıyasladığınız kişiye hem de size nefret geliştirir. Olumsuza benzetme yanlış olduğu gibi, olumluyla kıyaslama da yanlıştır. Çocuk sevilmediğini düşünür.
* Çocuklara vermemiz gereken temel şey şudur: “Biz seni çok seviyoruz ve bu sevgimiz hiçbir şarta bağlı değil. Yani şunu yaparsan severiz bunu yapmazsan sevmeyiz diye bir şey bizim lügatimizde yok. Yanlış bir şey yapman bu sevgimizi azaltmaz. Sadece beni üzer/biraz kırılırım.” Bu yaklaşım, çocuğun ihtiyaç duyduğu temel güven duygusunu oluşturur.
* Kişiliğini değil davranışlarını eleştirelim. “Ne biçim çocuksun?” gibi kişiliğine yönelik saldırı değil, “Bunu yapman beni çok üzdü, küfürlü konuşmanı hiç tasvip etmiyorum.” şeklinde davranışına yönelik eleştiri yapmamız gerekir
Nerede kaldın?
* Merak mı? Kızgınlık mı? “Nerede kaldın?” sorusunu merak ettiğimizden mi, yoksa kızgınlığımızdan mı sorduğumuzu çocuk anlar ve ona göre tavır belirler.
* Merak edilmek hoşuna gider ve geç kaldığından dolayı mahcup olur. Kızgınlığa karşı ise tepki geliştirir.
Oğlum sen adam olamazsın
Adam oğluna yıllarca, “Sen adam olamazsın.” demiş. Gün gelip o çocuk okuyup büyük bir makam sahibi olunca babasını ayağına çağırtıp, “Bak sen bana adam olamazsın demiştin; ama ben oldum.” deyince baba, “Oğlum, adam olsaydın babanı ayağına getirtmez, gelir elimi öperdin.” demiş.
Yıllarca bu hikâyede hayırsız evladın günahını aldık. Bence baba çocuğunu, “Sen adam olamazsın” telkinleriyle değil, “Oğlum sana güveniyorum. İnşallah sen adam olacaksın.” sözleriyle büyütürdü. Bu güzel, şefkat dolu ve destekleyici sözlerle büyüyen çocuk da adam olup babasının elini öperdi.
Bazı evler çocukların yönetimindedir
Bazı ailelerde yönetim çocukların elindedir. Çocuklar ağlama, nazlanma ve sizi kötü hissettirme silahlarını çok iyi kullanırlar. Yönetimi asla çocuklara bırakmayın. Ama onları bütün bütün de söz hakkı olmayan biri konumuna düşürmeyin. Onun uygulanabilir fikirlerine değer verin. Çocuk böylelikle kendi sınırlarını öğrenir.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin