A+ A A-

 

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Çevre Komisyonu üyesi Metin Ergun, 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de deniz kirliliğinin sonuçlarının ciddi şekilde ortaya çıktığını belirterek meclise araştırma önergesi verdi.

09072019vekilergundanonerge.jpg

Haber: Yunus Erman Doğruyol

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Çevre Komisyonu üyesi Metin Ergun, TBMM’ye çevre kirliliğinin tespit edilmesi amacıyla meclis araştırma önergesi sundu. Denizlerin hızla kirleniyor oluşunun artık gözle görülen, sonuçları ciddi şekilde ortaya çıkan bir vaka haline geldiğini belirten Ergun, denizlerin karşı karşıya olduğu kirlilik risklerinin, ekonomiden ekolojik hayata kadar birçok alanda çok olumsuz etkiler yaratabilecek bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Bu nedenlerle Ergun, denizlerin kirliliğinin ne aşamada olduğu, denizleri söz konusu kirliliklerden korumak için alınan tedbirlerin verimliliğini incelenmesi ve ek olarak alınması gereken tedbirleri ortaya koyabilmek ve Türkiye denizlerinin karşı karşıya olduğu bu riskleri bertaraf edebilmek için meclis araştırması açılması istemiyle önerge verdi.
Vekil Ergun, sunduğu gerekçede ise Türkiye denizlerinin, kronik bir kirlilik tehdidi ile karşı karşıya olduğunu ve bu kirlilik tehdidinin gittikçe tehlikeli bir hal almaya başladığını söyledi. Ergun, “Arıtılmamış endüstriyel sular ve yine arıtılmamış kanalizasyon suları, evsel atıklar, kara kökenli diğer kirleticiler ve deniz araçlarından kaynaklanan atıklar denizlerimizin kirlenmesindeki en önemli kaynaklar arasındadır. Kara kökenli kirlenmenin en fazla kendisini gösterdiği denizimiz Marmara Denizi’dir. Marmara Denizi’nin kirlenmesinde, bölgedeki arıtma tesislerinin sayıca ve nitelik olarak yetersiz oluşunun başat rol oynadığı açıktır. Marmara Denizi’nin kirlenmesi, bu deniz aynı zamanda biyolojik bir koridor olduğu için Karadeniz’den gelen ve Kuzey Ege ile Çanakkale Boğazı’nda oluşan kirlilikten de etkilenmektedir. Bu sebeplerden dolayı, Kalkan, Kılıç, Orkinos, Berlam gibi balık stoklarında son 20 yılda ciddi azalma olduğu gözlenmektedir. Bu yüzden bölgedeki belediyelere yönelik arıtma tesislerinin kurulumu ve geliştirilmesi konusunda daha fazla devlet desteğine ve denetimine ihtiyaç duyulduğu aşikârdır.” dedi.
Türkiye’yi çevreleyen bir diğer önemli deniz olan Ege’nin ise Türkiye’nin turizm konusunda en büyük sermayesi olarak değerlendirilebileceğini belirten Ergun, “Ege Denizi ise başta deniz araçları kaynaklı kirlenmeye maruz kalmakla beraber, kara kökenli kirleticiler de bu denizimizi baskı altına almaktadır. Oluşan kirlilik denizin sahip olduğu canlı çeşitliğini ve ekolojik sistemi tehdit etmektedir.” şeklinde konuştu.
Akdeniz’in ise yine Ege’ye benzer bir şekilde Türk turizminin en önemli unsurlarından birisi olduğunu kaydeden Ergun, “Sahip olduğu derin deniz çukurları, Finike Denizaltı Dağları gibi özel alanlara ve büyük uzun kanyonlara sahiptir. Süveyş Kanalı’nın açılmasından başlayarak son yıllarda etkileri keskin bir şekilde hissedilen küresel iklim değişikliğinin tetiklemesi sebebiyle Akdeniz’e Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hint Okyanus’undan çok farklı deniz canlıları sığınmakta ve bölgenin orijinal deniz türlerine tehdit oluşturmaya başlamıştır. Bu canlılar denize giren vatandaşlarımıza ve turistlere de zarar vermeye başlamış ve turizmin geleceği konusunda da risk oluşturmaktadır. Küresel iklim değişikliğinin Akdeniz’deki deniz ekosistemine verdiği tahribat bir yana, Akdeniz de diğer denizlerimiz gibi yine ciddi bir kirlilik baskısına maruz kalmaktadır.” ifadelerini kullandı.
Ergun sözlerini, “Dünyanın en büyük oksijensiz su kütlesine sahip olan ve Türk balıkçılığının %60’ının gerçekleştirildiği Karadeniz de yoğun bir kirliliğe maruz kalmaktadır. Özellikle yabancı gemilerin denize bıraktığı katı atıkların oranı çok yüksektir. Karadeniz de diğer denizlerimiz gibi evsel atık, endüstriyel deşarjlar ve petrol kirlenmeleri gibi çeşitli kirlenme türlerine maruz kalmaktadır.” diyerek sonlandırdı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin