A+ A A-

 

Milas’taki feldspat ocaklarının maden tesislerinin çevresel etkilerini gündeme getiren İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Metin Ergun, Bodrum’a içme suyu sağlayan Geyik Barajı’na kadar ulaşan kimyasal atık kirliliği hakkında soru önergesi sundu.

050319kimyasalatik_c34e7.jpg

Haber: Volkan Yıldız

Milas’ta faaliyet gösteren feldspat zenginleştirme tesislerinden sızan atık suyun dereler vasıtasıyla Geyik Barajı’na ulaşması, barajdan içme suyu temin eden Bodrum halkını ve Milas’taki feldspat zenginleştirme tesisine yakın bölgedeki yöre halkını tedirgin etmişti.

Suya zehir karıştığına yönelik iddiaları değerlendirerek yöredeki vatandaşlarla görüşen gazeteci Volkan Yıldız, 2016 yılının Şubat ayında toplum sağlığını tehdit eden durumu yerinde araştırdı ve bir haberle konuyu kamuoyuyla paylaştı.

İlçeye bağlı Ortaköy’de yaşayan Mehmet Dalman isimli vatandaş da tesislerin havuzlarından sızan atık suyun kimyasal barındırdığını iddia ederek, Geyik Barajı’ndan Bodrum’a verilen içme suyunu zehirlediğini öne sürmüştü.

MİLLETVEKİLİ ERGUN, VATANDAŞIN TEDİRGİNLİĞİNİ TBMM’YE TAŞIDI

3 yılın ardından halen kimyasal kirlilikle ilgili endişe duyan vatandaşların sesine kulak veren İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Metin Ergun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Milas’taki maden tesislerinin sebep olduğu kimyasal atık kirliliğiyle ilgili soru önergesi sundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenilen soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Muğla ilimizin özellikle Milas ilçesi ve çevresinde bulunan feldspat rezervlerine yönelik kurulan maden tesislerinin bulundukları yerlerde ciddi çevresel etkilerinin bulunduğu bölgedeki vatandaşlarımız tarafından yoğun şekilde dile getirilmektedir.

Bu tesislerin üretim sürecinde kullandığı kimyasal atıkların içme suyu kaynaklarına bulaşması ve bu kaynakları kirletmesi söz konusudur. Geçtiğimiz yıllarda, Geyik barajına kadar ulaşan kimyasal atık kirliliğinin görüntüleri basına yansımıştı.

Bu tesislerin oluşturduğu kimyasal atıkların zararlı çevresel etkilerinin denetimsizlik, tesislerin teknolojik eksikliği, personelin bilgisizliği ve çeşitli finansman yetersizlikleri gibi yapısal ve sistemik problemlerden kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Bu kapsamda;

Bakanlığınız, bu bölgedeki maden tesislerinin neden olduğu su kirliliği konusunda şimdiye kadar herhangi bir kirlilik ölçümü yapmış mıdır?
Böyle bir ölçüm yapılmışsa, bu su kaynaklarının kirliliği ile ilgili olarak insan sağlığına tehdit oluşturan herhangi bir sonuca rastlanmış mıdır?
İnsan sağlığını olumsuz etkileyecek bir sonuç tespit edilmişse, söz konusu kirliliğin kaynağı olan tesislere yönelik ne gibi müeyyideler uygulanmıştır?”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin