A+ A A-

 

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, tadilatı son aşamaya gelen Menteşe Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulundu. Gökcan; “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin Diş Hekimliği Fakültesi Menteşe İlçemizdeki yaşam merkezimizin üst katında öğrenci alımına başlayacak” dedi.

15072019gokcansaglikyatirimlari.jpg

Haber: Elif Bakıcı

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, seçim çalışmaları kapsamında hastanedeki çalışmaları yerinde gördüklerini anımsatarak, “Vatandaşımıza söz vermiştik, 15 Temmuz’da inşallah hastanemizi bitiririz demiştik. Ama çeşitli nedenlerden dolayı hastane sonbahara doğru hizmete girecek. Hastane uzun zamandan beri özellikle Menteşe'de yaşayan hemşehrilerimizin bir isteği idi. Özellikle diğer hastanemizin biraz daha şehir merkezinin dışında olmasından kaynaklı burada yaşayan esnafımızın ve vatandaşlarımızın merkezdeki eski hastanenin faaliyete geçirilmesi yönünde talepleri vardı. Bizlerde siyasiler olarak bu talepleri sağlık bakanlığımıza iletmiştik. Sağ olsun Bağlık Bakanımız da bu konu ile ilgili bize o desteği verdi” dedi.
HEDEFİMİZ B SINIFI HASTANE
Geçtiğimiz günlerde Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ile birlikte Sağlık Bakanına ziyaret gerçekleştirdiklerini ve bu ziyaret sırasında Muğla’yı ilgilendiren sağlık konularını ele aldıklarını belirten Gökcan, “Muğla'mızı ilgilendiren diğer ilçelerdeki hastanelerimizle ilgili sıkıntılarımızı, dertlerimizi anlattık. Sağ olsun Sayın Bakanımızda çok destek verdi. Özellikle bu hastanenin tamamlanması ile ilgili bir ödeneğe ihtiyacımız vardı Sağlık İl Müdürümüz bize bahsetmişti. O ödenek talebimizi de yine bakanımıza ilettik. İnşallah önümüzdeki günlerde o ödeneği de çıkarttıktan sonra Menteşe 100 yataklı C sınıfı hastane hizmete girecek. Önümüzdeki günlerde doktor sayısı arttıkça hemşire sayısı arttıkça, yeni bölümler açıldıkça da hastanemizin sınıfı inşallah artacak. Hedefimiz B sınıfı hastane” dedi.
ORTACA’YA TOMOGRAFİ CİHAZI GELİYOR
İncelemeleri sırasında önemli bir gelişmeyi daha paylaşan Gökcan, “Dün Sağlık İl Müdürümüz bize söyledi, sağ olsun Sağlık Bakanımızı ziyaret ettiğimizde Ortaca Devlet Hastanemizin uzun zamandan beri hemşehrilerimizin beklediği bir bilgisayarlı tomografi cihazı talebi vardı. Biz bunu Sağlık Bakanımıza da iletmiştik, yazısı da geldi. İnşallah önümüzdeki günlerde Ortaca Devlet Hastanemizi bu bilgisayarlı tomografi cihazı hizmet satın alma aracılığı ile gelecek inşallah. Tabi o bölgede Köyceğiz de Dalaman da 150 bin nüfus var. Vatandaşlarımızın ihtiyacı olan bir şeydi, bu da hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.
HİÇBİR İŞİMİZ YARIM KALMADI
Bodrum Devlet Hastanesi ile ilgili dile getirilen sıkıntılara da açıklık getiren Gökcan, “bir spekülasyon oldu. İşte hastane yarım kalacak, atıl kalacak, öyle bir şey yok. Biliyorsunuz Ak Parti döneminde biz aldığımız her işi Allah'ın izni ile tamamladık. Hiçbir işimiz yarım kalmadı bundan sonra da yarım kalmayacak. Muğla’mız için gece gündüz çalışmaya ve koşmaya devam ediyoruz.Sağlık Bakanımızla da görüştüğümüzde süreci takip ettiğini önümüzde ki günlerde yine Bodrum Devlet Hastanesi’nin inşaatına başlanacağını zaten kendiside söylediler” dedi.
MUĞLA’YA DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ MÜJDESİ
Milletvekili Gökcan, özellikle Muğla Menteşe'de yaşayan hemşehrilerine, esnafa bir müjdesi olduğunu anlatarak, “Biliyorsunuz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin Diş Hekimliği Fakültesi bu akademik yılda öğrenci alımına başlayacak. Diş Hekimliği Fakültesi de Menteşe ilçemizdeki Yaşam Merkezimizin üst katında, yani alt kat yaşam merkezi 2. 3. ve 4. katlarında öğrenci alımına başlayacak. Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerimizde orada eğitim alacak. Bu özellikle burada yaşayan esnafımızın hem ticari hem sosyal anlamda şehir merkezinin hareketlenmesi açışından da oldukça önemli. İnşallah akademik yıl açılışında Muğla'ya gelecek öğrencilerimizde burada eğitimlerinin alacaklar” dedi.
HEDEFİMİZ, SAĞLIK HİZMETLERİNİN MUĞLA’DA VERİLMESİ
AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, hedeflerinin Muğla’nın her ilçesinde yaşayan vatandaşların sağlıkla ilgili tüm hizmetleri Muğla il sınırları içerisinde kendi hastanelerinde alması olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
“Özellikle ilimizde devlet hastanemizde kemoterapi aldıktan sonra kanser hastalarımızın alacağı radyoterapi tedavisi için hastalarımız Bodrum'daki özel bir hastaneye gidiyorlardı. Geçtiğimiz günlerde bunun da onayı çıktı. Hem uzman doktoru önümüzdeki günlerde gelecek hem de kanser hastalarımızın alacağı radyoterapi ile ilgili tedavi de Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanemiz de inşallah başlayacak. Özellikle hem kanser hastalarımızın hem maddi hem manevi hem de moral olarak başka bir şehre gitmesi ya da devlet hastanesi dışında ayrı bir özel hastaneden bu hizmeti alması ister istemez bazı sıkıntılara yol açabiliyordu. Sağ olsun Sayın Sağlık Bakanımız bu konu ile ilgili gerekli talimatı verdi. Önümüzdeki günlerde inşallah radyoterapi doktorumuz ve cihazımız Muğla'ya hayırlı uğurlu olsun diyorum.”
HASTANE SONBAHARDA HİZMETE GİRECEK
İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gençer ise konuşmasında şunları söyledi:
“Malum olduğu üzere 100 yataklı bir hastanenin açılışıyla uğraşıyoruz. Bizim hedefimiz 15 Temmuz'du. Kendimize hedef koyduk ancak müteahhit arkadaşlarımızın değişik nedenlerden ve bizim umduğumuzdan fazla iş çıkması nedeniyle yetişmedi. Değişik nedenlerden dolayı bu bir iki aylık bir sapma gösterdi. En geç sonbaharda hastaneyi hizmete sunmayı amaçlıyoruz.
Hastane ile ilgili şunu söyleyeyim. 100 yataklı Bodrum Devlet Hastanesi, Milas Devlet Hastanesi neyse bu devlet hastanesi de o şekilde olacak. Yoğun bakımından tutun 15 uzman artı 10 pratisyen ekibinden tutun, tomografisinden tutun, acilinden tutun 100 yataklı bir hastanede ne olması gerekiyorsa burda o var. Vatandaş şunu anlasın, bu hastane diğer hastaneyi tamamlayan, diğer hastanenin bir ünitesi değil. Bağımsız bir hastane. C sınıfı bir hastane. İnşallah açıldıktan sonra, faaliyet göstermeye başladıktan sonra B sınıfına da geçeriz. Yatak sayısını arttırırız.
Bu güne kadar olmayan özellikle Pet cihazı. Bizim vatandaşımız ya Yücelen'e gidiyordu ya da Bodrum'a gidiyordu, İzmir'e gidiyordu. İlimizin iki kontenjanı vardı. Bunlardan birisi Bodrum Acıbadem'deydi birisi Yücelen'deydi, üçüncü kontenjan olarak Eğitim Araştırma Hastanesi'ne alındı. Pet cihazı için insanlar artık bundan sonra devletin hastanesinde hizmet alabilecek. Biliyorsunuz 2 tane Anjiyo Cihazı geldi bunlar en son teknoloji ile üretilen cihazlar. Onun dışında Speksiti cihazımız geliyor yine. İlk defa Muğla'da bu cihaz olacak. Bu cihaz Tomografinin gelişmiş hali, 3 boyutlu tomografi. İlimizde ilk defa oluyor. Biliyorsunuz bizim ilimizde Kemoterapi yapılabiliyor Eğitim Araştırma Hastanesi'nde.”
YOĞUN BAKIMIN YETERSİZ OLDUĞU İDDİALARI
Sağlık Müdürü Gençer, kamuoyunda son zamanlarda yoğun bakım hastalarının dışarı sevk edilmesiyle ilgili eleştirilerine değinerek şu bilgileri paylaştı.
“Yoğun hasta sayısı ve tedavi sürecinin uzun olmasından dolayı yataklarımız dolu oluyor.
Bu doğrultuda hastalarımız 112 ekipleriyle sevk ediliyor. Türkiye'de hangi yoğun bakım yatağı boşsa bakanlık görüyor. Biz en dar çemberden başlayarak genişleyerek o hastaya uygun yoğun bakım aramaya başlıyoruz.
Ayhan İçöz hocam Allah rahmet eylesin. Geçenlerde Konya'da vefat etti. Ekrem Orhan kardeşim Antalya'da vefat etti. Şimdi dendi ki Muğla'da yoğun bakım olmadığı için Konya'ya gitti iyide İzmir var, Denizli var, Afyon var, Isparta var, oralarda ki yoğun bakımlar da doluydu. Bulabildiğimiz en yakın boş yoğun bakım yatağı Ayhan İçöz hocama uygun Konya'daydı. İşin aslı budur. Kesinlikle vatandaşlar bu konuyla ilgili olur olmaz haberlere tereddütlere düşmesinler.”
MENTEŞELİLERDEN BİRAZ DAHA SABIR İSTİYORUZ
AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal ise şunları ifade etti:
“Yaklaşık bir buçuk yıldır Menteşe Devlet Hastanesi'nin tekrar açılması ile ilgili yoğun faaliyetler devam ediyor. Burada Sayın Vekillerimiz Ankara'da gerekli çabayı fazlasıyla gösteriyorlar. Buradaki bürokratlarımızda buranın bir an önce açılması için gerekli hassasiyeti gösteriyorlar. Tabi vatandaşlarımız bir an önce açılmasını istiyor. İhaleler yapılıyor, yeni düzenler kuruluyor bunlarında zamana ihtiyacı var. Menteşelilerden biraz daha sabır istiyoruz. Fakat ben bir başka boyutunu da anlatmak istiyorum. Muğla küçük bir şehir böyle her ne kadar ismi büyükşehir olsa da Menteşe küçük bir şehir. Burada pazar yeri, hastane Muğla'nın kırsalla şehir merkezinin kontak sağladığı bir nokta. Sosyolojik olarak baktığımızda biz Muğla içerisindeki ticareti canlandıracaksak, birincisi pazar yerini daha aktif hale getirmemiz lazım ikinciside köylülerde bütün ziyaretler hastane ziyaretleri perşembe gününe ayarlanır. Vatandaş köyden çıkan beldelerde çıkan vatandaşlar perşembe günü şehre inerler hem pazardan alışverişini yaparlar hem şehirdeki ticarete katkı sağlarlar hem de köylerinden akrabalarında hasta varsa onları ziyaret edeler. Bunu bir komple bütün olarak düşünmek gerekiyor belediyemiz sağ olsun yollarla ilgili yanlış uygulamalar neticesinde şehir merkezindeki ticareti biraz dışarı kaydırdı. Bizim Sağlık Müdürlüğümüz ile beraber yaptığımız yeni hastane ile birlikte şehir merkezindeki hareket biraz artacak. ”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin