A+ A A-

 

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü’nün 97’nci yıl dönümü Milas’ta düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Atapark’ta düzenlenen resmi törende konuşma yapan Milas Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, “Bu zafer yalnız Mehmetçiğin değil, cephe gerisinde mermi taşıyan kendi çocuğundan önce Türk askerini düşünen Türk kadınının ve Türk milletinin destanıdır” dedi.

30082019turkmilletinindestani.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol
30 Ağustos 1922’de Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlığında Türk ordusunun mutlak zaferle kazandığı Büyük Taarruz’un, tarihi şan ve şerefle dolu, ülkesi ve milletinin bölünmez bütünlüğü için her an canını seve seve vermeye hazır Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü’nün 97’nci yıl dönümü Atapark’ta düzenlenen etkinlikle kutlandı.
HEPİMİZE KUTLU OLSUN
Saat 9.00’da Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın, Milas Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan’ın ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan tören daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle devam etti.
Günün önem ve anlamını belirten konuşma ise Milas Garnizon Komutanı Emel Demiryakan tarafından yapıldı.
“Bugün kurtuluş savaşımızın son evresinin Mustafa Kemal Paşa komutasında büyük taarruzla 26 Ağustos’ta Kocatepe'de başlayan ve 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Yunan işgal kuvvetlerine indirilen kesin darbeyle taçlanan zaferimizin yıldönümüdür. Hepimize kutlu olsun” diyerek konuşmasına başlayan Albay Demiryakan şöyle devam etti:
“Mazisi şan, şeref ve zaferlerle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerinin; cesaret ve kahramanlığının destanlaştığı, vatanın savunulması ve milletin bağımsızlığı uğrundaki azim ve kararlılığının en önemli göstergelerinden birisi olan 30 Ağustos Zaferimizin 97’nci yıldönümünü bir kez daha gurur ve heyecanla kutlamanın mutluluğu içindeyiz.
Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat idare edilen büyük taarruza Başkomutanlık Meydan Muharebesi adı verilmiş ve 1935’ten bu yana milli bayram olarak kutlanmaktadır.
Dört gün içerisinde 150 bin Yunan askerinin yok edildiği, Yunan Başkumandanı Trikupis’in esir edildiği, 15 bin Mehmetçiğin şehit olduğu; devamında ‘ordular ilk hedefiniz Akdenizdir!’ komutuyla kalan Yunan askerinin İzmir’e sürüldüğü ve 9 Eylül’de denize döküldüğü bu büyük taarruz sadece Türk tarihinin değil dünya tarihinin de en etkili, kesin sonuçlu meydan muharebesidir.
Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlatılan Türkiye Cumhuriyeti devletinin çağdaş bir devlet olarak inşası sürecinde ordumuzun cesaret ve kahramanlığının destanlaşarak hafızalara kazındığı ve şanlı tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olarak kayda geçen bu büyük zafer yüce milletimiz için birlik ve beraberlik duygusu ve bağımsızlık tutkusunun abideleştiği bir onur ve gurur kaynağı olmuştur. Bu zafer yalnız Mehmetçiğin değil, cephe gerisinde mermi taşıyan kendi çocuğundan önce Türk askerini düşünen Türk kadınının ve Türk milletinin destanıdır.
Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak, bu bilinç ve inançla bağrından çıktığımız yüce milletimize en güzel şekilde hizmet etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.
Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri günü olarak da kutlanan 30 Ağustos’ta milletimizin duyduğu güvenden ve bu üniformayı giymekten şeref duyuyoruz.
Bu tarihi gün kapsamında; başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile vatanın bütünlüğü ve şanlı bayrağımızın daima hür bir şekilde dalgalanması uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz. Bu büyük bayram hepimize kutlu olsun.”
KAYMAKAM TEBRİKLERİ KABUL ETTİ
Albay Demiryakan’ın yaptığı konuşmanın ardından lise öğrencisi Meriç İnpınar tarafından “Vatan İçin”, Berna Topçu tarafından ise “Akdeniz’e” adlı şiirler seslendirildi.
Anıt önündeki ilk bölüm sona erdikten sonra Milas Kaymakamı Eren Arslan, makam odasında tebrikleri kabul etti.
Tebriklerin kabulünün ardından etkinlik, Atapark Meydanı’nda gazilerin, askerlerin ve bando takımının tören geçişi ile son buldu.
Zafer Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Cuma günü akşam Fener Alayı yürüyüşü gerçekleştirildi.
MESAJLAR
Muğla’da görev yapan protokol üyeleri, Zafer Bayramını kutlayan birer mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajlar şöyle:
AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan:
"Türk milletinin 1919 yılında Samsun´da Gazi Mustafa Kemal´in liderliğinde başlattığı istiklal mücadelesi, tüm yokluk, yoksulluk ve imkansızlıklara rağmen 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile zafere taşınmıştır.
30 Ağustos zaferi, milletimizin canından daha aziz bildiği vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır. Bu zafer, siyasi ve sosyal sonuçları itibarıyla tarihe yön vermiş, emperyalistlere karşı İstiklal Savaşı yürüten birçok mazlum halka ilham ve umut kaynağı olmuştur. Şüphesiz bu zorlu süreçte en büyük güç kaynağımız ´tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet´ ilkeleri etrafında bütünleşen milletimizin birlik ve beraberliğidir.
Büyük Taaruz'un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.
Milas Kaymakamı Eren Arslan:
“Kahraman ve asil milletimizin bağımsızlığını, savaş meydanında dünyaya tescil ettirdiği 30 Ağustos Zaferi’nin 97. yıldönümünü kutlamanın milletçe gururu içerisindeyiz.
Milletimizin makûs kaderini değiştirmiş olan bu zafer ile Türk milleti hiçbir şekilde vatanın bütünlüğünden, bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde sonsuza kadar hür, bağımsız ve onurlu bir şekilde yaşayacağını bütün dünyaya ispat etmiştir.
30 Ağustos Zaferinden, 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerleyen ülkemizi durdurmak, şehit kanlarıyla sulanan aziz vatan topraklarını cebren ve hile ile ele geçirmek isteyenler ve onların uzantısı taşeron terör örgütlerinin 15 Temmuz’daki hain ve sinsi planları, kahraman milletimizin şanlı direnişi ile boşa çıkarılmış ve milletimiz bir kez daha bağımsızlığına, iradesine ve demokrasisine olan bağlılığını büyük bir kararlılık örneği sergileyerek ortaya koymuştur.
Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferi armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, İstiklal Savaşı ve 15 Temmuz kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, Milaslı hemşehrilerimin Zafer Bayramını kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat:
“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasında, büyük Türk milletinin azim ve kararlılığının tüm dünyaya ilan edildiği büyük zaferin 97. yılını kutlamanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz.
Yüce milletimiz, ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen güçlere karşı birlik ve beraberlik ruhuyla eşi benzeri olmayan bir mücadele vermiş, yeni Türk Devleti'nin doğuşunu müjdelemiştir.
Büyük zaferin ardından kurulan demokratik ve laik Cumhuriyetimiz, Atatürk ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinde sonsuza kadar yaşayacaktır. Ülkemizi tehdit etmeye ve bölmeye çalışan her türlü harekete karşı tek vücut olmaya devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, Kurtuluş Destanımızın eşi benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandırıldığı, bağımsızlık mücadelemizin simgesi 30 Ağustos Zaferi'nin 97'nci yıl döneminde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı'nın kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Yüce Türk Milleti'nin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum."
MHP Muğla il Başkanı Mehmet Korkmaz:
“Bizlere bağımsızlığımızı armağan eden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları şehitlerimizi saygı ile anıyor, tüm Ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Egemenlik, kayıtsız şartsız ulusundur. Ulusal egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, mahvolur. İnsaf ve merhamet dilenmekle millet işleri görülemez; millet ve devletin şeref ve bağımsızlığı elde edilemez, insaf ve merhamet dilenmek gibi bir kural yoktur. Türk milleti ve Türkiye’nin çocukları, bunu bir an akıldan çıkarmamalıdır. Bağımsızlık, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır. Dünyada ve dünya milletleri arasında sükûn, huzur ve iyi geçim olmazsa, bir millet kendisi için ne yaparsa yapsın, huzurdan mahrumdur. Türkiye’nin güvenini amaç edinen, hiçbir başka ulusun aleyhinde olmayan bir barış yolu, her zaman bizim ilkemiz olacaktır. 30 Ağustos 1922 zaferi, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmasının yanında, yalnızca bizim değil; tüm ezilmiş ulusların, hatta tüm insanlığın, özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onuruyla yaşama kararlılığına yönelişinin ve bu doğrultuda atılmış tarihi bir adımın bayramıdır.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin