A+ A A-

 

Milas’ta ikamet eden gençler, geçtiğimiz günlerde yine gündeme gelen kadın cinayetlerine Atapark Meydanı’nda dikkat çekti. Ellerinde ‘Kadına şiddete izin verme!’, ‘Kadına şiddete sıfır tolerans’, ‘Erkek değil, adam olmak mesele’ yazılı pankartlar taşıyan gençler, bir açıklama okudu.

28082019siddet_937c9.gif

Haber: Yunus Erman Doğruyol

Türkiye’nin farklı bölgelerinde her geçen gün yaşanan kadın cinayetlerine karşı Milas’ta yaşayan gençler, olaylara dikkat çekmek amacıyla Atapark Meydanı’nda bir araya geldi. Ellerinde çeşitli sloganların bulunduğu pankartları taşıyan gençler, kadın cinayetlerine karşı önlem alınmasını ve kamuoyunun bilinçlendirilmesini istedi.

Milaslı sosyal medya içerik üreticisi Ömer Can Sümerli’nin çağrısı, gençlerin destekleriyle yapılan açıklamada konuşan Sümerli, “Kadına şiddetin önüne geçmek için ciddi ve hızlı adımlar atılmalıdır. Bu adımları en başta bizler kendi yaşamlarımızda atmalıyız.” dedi.

Sümerli, “Hayatınızda yaşayabileceğinizin en acı durumun her yerde herkes tarafından paylaşıldığını düşünün. Kadına şiddetin önüne geçmek için ciddi ve hızlı adımlar atılmalıdır. Bu adımları en başta bizler kendi yaşamlarımızda atmalıyız. #kadınaşiddetehayır diyerekten yapılan paylaşımlar maalesef bu durumu önlemiyor.” şeklinde konuştu.

Sümerli sözlerini şöyle sürdürdü:

“En başta bizler eşlerimize, kardeşlerimize, annelerimize, komşularımıza tüm kadınlarımıza saygılı olmalı ve onların M. Kemal Ataürk'ün de dediği gibi omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layık olduğunun bilincinde olmalıyız. Onlara hak ettiği değerleri vermeliyiz. Kadınlarımız affınıza sığınarak söylüyorum aciz, güçsüz, köle, eşya, beyinsiz değildir. Onlar biz erkeklere Allah'ın emanetidir. Onlar sevdadır, duygudur, yarendir, candır, orkidedir. En önemlisi insandır ve insan gibi yaşamaya hakkı vardır.”

“Buradan tüm kadınlarımıza sesleniyorum. Sakın korkmayın, cesur olun. Sizi tehdit eden, size zarar vermek isteyenler olursa ilk işiniz emniyetten yardım talep etmek olsun. Çevremdekiler, komşular ne der diye düşünüp özgürce yaşama hakkınızı söylentilere bırakmayın. Sevdiklerinizi yalnız bırakmayın.”

“Sadece kadınlarımız değil hep beraber çevremizde gördüğümüz kadına şiddetlere göz yummayın. Onların sesi çıkmıyorsa sizler ses olun. Aradan bir hafta geçtikten sonra bu dediklerimizi bu yaşananları unutmayın. Bizler unuttuğumuz sürece maalesef bu vahşetlerin bu zulümlerin durmasının imkânı yoktur. En başta bizler yaşamlarımızda gerekenleri yapmalıyız.”

“Hayatını kaybeden kadınların çığlıkları tüm kalplerde her dakika hissedilsin ve unutulmasın. Atılan bu çığlıkların kadına şiddete koskoca bir darbe olması dileğimle..."

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin