A+ A A-

 

Ilbıra Dağları’nda başlatılan madencilik faaliyetlerinin doğayı tahrip ettiği iddiasıyla Bafalılar tarafından oluşturulan Ilbıra Platformu, ilçe protokolü, siyasi parti başkanları ve sivil toplum kuruluşlarına yaptığı çağrının ardından Bafa’da bir araya geldi. Maden faaliyetlerini yürüten Milenyum Madencilik tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamaya karşı yeni bir açıklama yayınlayan Ilbıra Platformu, “Bölgemizin kaderini maden şirketlerinin belirlemesi kabul edilebilir mi?” dedi.

31082019ılbıra_a697a.jpg

Haber:Yunus Erman Doğruyol

Milas’a bağlı Bafa Mahallesi’nde Ilbıra Dağları’nın tamamının maden sahası ilan edildiği duyumu üzerine harekete geçen vatandaşlar, 23 Ağustos’ta, çözüm önerilerini konuşmak üzere bir araya geldi. Bafalı vatandaşlar, bölgedeki çalışmalardan edinilen ilk bilgileri kamuoyuyla paylaşarak aktif mücadele amacıyla Ilbıra Platformu’nun kurulması için kolları sıvadı.
26 Ağustos’ta ise bölgede faaliyet yürüten Milenyum Madencilik isimli firma, 6 sayfalık açıklama yayınladı. Açıklamada, faaliyetlerin Danişment Mahallesi’nde yapıldığı, 13 adet maden yatağının köylere yakın olduğu için faaliyet yapılmadığı, Ilbıra Dağı’nın maden sahası ilan edilmediği, ruhsat sahasının 50 yıldan bu yana aktif olduğu, hiçbir zeytin ağacının kesilmediği, kesilen kızılçamların ise endemik tür olmadığı vurgulandı.
Dün ise Ilbıra Platformu üyeleri; mahalle sakinleri, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla toplantı düzenlendi. Toplantıya; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, başkan yardımcısı Hüseyin Çöllüoğlu, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, CHP İlçe Başkanı İlgin Göktepe, Muğla Çevre Platformu üyeleri, Akbük Dayanışma Platformu üyeleri ve Bafalılar katıldı. Etkinlik öncesinde bir kişinin Milenyum Madencilik adına bildiri dağıttığı iddia edildi.
“PARTİLER ÜSTÜ BİR ÇALIŞMA”
Toplantının açılış konuşmasını Bafalı Abdullah Gürgün gerçekleştirdi. Konuşmasının başında Zafer Bayramını kutlayan Gürgün, vatandaşları bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Gürgün, toplantıya tüm partilerin davetli olduğunu ve çalışmaların partilerüstü bir çalışma olduğunu belirterek, “Platformumuz herhangi bir siyasi partiye ait değildir. Doğa çalışmasıdır, çevre çalışmasıdır, herkesin katkılarını bekliyoruz. Bu güzel dağlarda şimdi maden çalışması yapıldığını öğrendik. Bizim madene karşı veya ülkemizin zenginliklerine karşı çıkma lüksümüz yok. Biz doğanın ve ormanın tahrip olmasına, bitki ve hayvan çeşitliliğinin yok olmasına karşıyız. Bizim çalışmamız öğrenildikten sonra şirketlerden bir tanesi 6 sayfalık açıklama yaptı. Umarım aramızdadırlar. Bizleri ‘huzur bozanlar’ olarak ve şirketi bilinçli olarak zarar vermek isteyenler olarak itham ediyorlar. Şirketin yaptığı açıklama, ‘dağdan gelen bağdakini kovuyor’ veya ‘yavuz hırsız ev sahibini bastırır’. Bunu kabul etmiyoruz, kendilerine yöneltiyoruz. Rahat bozan birileri varsa kendileridir.” dedi.
“DERDİMİZ ILBIRA’DIR”
Daha sonra ise platformun avukatı Mutlu Çakır söz aldı. Çakır, 30 Ağustos’ta Türk ordusunun bu topraklar, bu vatan için savaştığını, bu yurdun elimizden gitmek üzereyken kurtarıldığını belirterek, “Bugün bu zaferin yıldönümünde biz de burada toplandık. Derdimiz, Ilbıra Dağı’dır. Ormandır, çevredir. Herhangi bir politik amaçla burada toplanmış değiliz. Ama bir konuda hemfikiriz. O da ormanların ve dağın korunmasıdır. Anayasa’nın 56. maddesi der ki, ‘Herkes, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Orman Müdürlüğü ağaçları kesti, sorduk, ‘Neden kesiyorsunuz’ dedik. ‘Gençleştiriyoruz’ dediler. Ormanları korumak, çevreyi korumak, hayatı korumak herkesin görevi ama özellikle de sizin göreviniz. Siz kendi mevzuatınızı arada açıp okuyor musunuz? Orada belli bir dik olan alanda gençleştirme kesimi yapılamaz diyor.” ifadelerini kullandı.
Şirketin kendi ifadeleri ile 2006 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini belirttiklerini söyleyen Çakır, bu zamana kadar hiçbir bilgilendirme faaliyeti yapılmadığını ve gereken tüm konularda dava açacaklarını söyledi.
“VATAN TALAN EDİLİYOR”
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, “Değişik uygulamalar ve isimler altında vatanımız talan ediliyor ve geleceğimiz karartılıyor. Yaşadığımız şu günlerde; bir yandan ormanlarımız yanıyor, yakılıyor. Milas için özellikle söylüyorum. Burada çıkan tüm yangınlar şaibeli yangınlardır. Bir yandan yangınlarla doğa tahrip edilirken, bir yandan da farklı gerekçelerle doğa tahribatı yaşanıyor ve vatandaş buna tepki gösteriyor. Bunu anlamak, yanında olmak gerekir.” dedi.
“DAVA AÇIYORUZ”
Başkan Tokat’ın ardından Jeoloji Mühendisi Azmi Peker, Muğla Tabipler Odası Temsilcisi Çağlayan Üçpınar, Tüm Emekli-Sen Temsilcisi Mustafa Ali Demirci, Muğla Çevre Platformu Temsilcisi Deniz Gümüşel, birer konuşma gerçekleştirdi.
Toplantıya sonradan katılan AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar ise, Milas Orman Bölge Müdürü ile iletişime geçildiğini ve Ilbıra Dağları’nda kesim yapılmayacağı ve Bafalılara yardımcı olunacağı sözünü aldığını söyledi.
Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Ilbıra Platformu tarafından bir açıklama yayınlandı.
Açıklamada, “BM İnsan hakları beyannamesinin 8. Maddesi, ‘Herkesin anayasa yada yasayla tanınmış temel haklarını çiğneyen eylemlere karşı yetkili ulusal mahkemeler eliyle etkin bir yargı yoluna başvurma hakkı vardır’ demektedir.
Bu bölgede yaşayan bizler, sadece kendimiz için değil ülkemiz için, gelecek nesiller için bu ormanları korumaya çalışıyoruz.
Şu anda, anayasaya, yasalara ve insan hakları beyannamesine dayanarak tüm haklarımızı kullanmaya başladık. İmza kampanyamız sürüyor. Tüm köyleri, mahalleleri, siteleri ziyaret edip fikir alışverişinde bulunacağız. Basın yayın yoluyla tüm ülkemizi halkımızı durumdan haberdar edip desteklerini istemeye devam edeceğiz. Bakanlıklara, yetkililere ve ilgililere dilekçe yazarak, sorular soruyoruz. Beklediğimiz yanıtlar var. Yeni gelişmelerin değerlendirmesini yapıyoruz. Ancak acil olarak, ağaç kesimini durdurmak için kesimi yapan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Milas Orman İşletme Şefliğine karşı yürütmeyi durdurma istemli dava açıyoruz.” denildi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin