A+ A A-

 

İYİ Parti, partinin ilk kadın kolları teşkilatını Milas İlçe Başkanlığı bünyesinde kurdu. Kadın Kolları teşkilatının açılış törenine Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu katıldı.

02092019iyipartininilkkadinkollari.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol

İYİ Parti’nın ilk kadın kolları teşkilatı, Milas İlçe Başkanlığı bünyesinde kuruldu. Teşkilatın yönetimini ise Nazan Yakabaşı üstlendi. Kadınların aktif siyasette daha fazla rol alması amacıyla yapılan değişiklik kapsamında bir açılış töreni düzenlendi. Törene Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu ve İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ’ın yanı sıra; ADD, CKD, CHP, Gaziler Derneği üyeleri de katılım gösterdi.
İYİ Parti Milas İlçe Başkanlığı Kadın Kolları Teşkilatı Başkanı Nazan Yakabaşı, partinin ilk kadın kolları teşkilatının sevinci ve heyecanı içerisinde olduklarını belirterek, “Ne yazık ki kadınların değersizleştirilmeye çalışıldığı ülkemizde son yıllarda sıkça meydana gelen kadın cinayetleri, cinsel taciz, çocuk istismarları yaygın hale gelmiştir. Hangi nedenle olursa olsun şiddet maruz gösterilemez. Kadın kolları olarak Atatürk’ün bize kazandırmış olduğu hakları her fırsatta, her ortamda hatırlatacağız. Çalmadık kapı, ziyaret edilmeyecek kapı bırakmayarak sorunlarımıza el ele çözüm bulacağız.” dedi.
İYİ Parti Kurucu İlçe Başkanı ve Milas Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayırlı ise, siyasetin kadını yok sayarak yapılamayacağını söyledi. Çayırlı, kadın kolları teşkilatına başarılar diledi.
İlçe Başkanı Ahmet Yanıkoğlu ise, kadın kolları teşkilatının kurulması ile birlikte kendilerini daha iyi ifade edeceklerini ve sahalarda daha güçlü çalışacaklarını söyledi.
İYİ Parti’nin demokrasi, hürriyet, yaşanabilir bir ülke, kadın hak ve özgürlükleri anlamında kurulduğunu belirten İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ, “Hep teşekkür ediyorum İYİ Parti’yi kuran cesur yürekli arkadaşlara. Henüz 25 Ekim 2017’de kurulan bir parti, 2019’un 3 Kasım’ında olacak olan genel seçim, genel başkanımızın rüzgarı, vatandaşımızın teveccühü nedeniyle geçen yılın 24 Haziran’ında yapıldı. Erken seçim değil, acil seçim yaşadık. Allah razı olsun, CHP genel başkanından da. Bizim önümüzü kesmek için yapılan erken seçim, 15 milletvekilinin verilmesiyle, -biz zaten yapmamız gerekeni yapmıştık- seçime girdik, 43 milletvekilimizle grup kurduk. Türkiye bir nefes alır hale geldi. Türkiye şu anda nefes alabiliyorsa, gelecek ile ilgili bir ümidi varsa bu sayın genel başkanımızın başkanlığında İYİ Parti’ye aittir.” dedi.
Şekerdağ, “Bunlar sizin sayenizde. Biz İYİ Parti tüzüğünde kadın kolları kurmamıştık. Ama mayıs ayında yaptığımız tüzük kurultayında isteyen il ve ilçeler kadın kolları kurabilir demiştik. Sizin sayenizde bir ilki gerçekleştirdik. Artık sizlere inanıyorum, kutluyorum. Tüm çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Son olarak söz alan Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu ise, “İlk tüzüğümüzde kadın kollarını kurmadık. Bunun bir sebebi vardı. Biz genel başkanı kadın olan bir parti olarak kadınlarımızın aktif siyasette bulunmasını istedik her zaman. Diğer partilerde olduğu gibi kadın kollarını ayrı çalıştırıp, iş aktif siyasete gelince kadınlarımızı ikinci planda kalmasını istemedik. Amacımız bu. O yüzden de kadın kolları olarak teşkilatlanmadık. Ne yaptık, aynı başkanlık divanımızda olduğu gibi, kadın politikalarından sorumlu başkan yardımcısı belirledik. Şu anda bir değişikliğimiz yok. Biz kadın kollarını kurmama sebebimiz kadınlarımızın aktif siyasette olmasıydı. Şimdi de bir fark yok aslında. İsteyen il ve ilçelerimiz teşkilatlanmayı kadın kolları adı altında yapacak. Bazı il ve ilçe başkanlarımız bunu ısrarla ‘kadın kolları’ olmasını istedi. İlk teşkilat açılışımızı Milas’ta yapmamızdan çok mutlu oldum” şeklinde konuştu.
Kadına şiddet verilerinde aslında hiçbir yükseliş olmadığını belirten Yanıkömeroğlu, “Sayılar hep aynıydı. Yalnızca çok çok acıklı bir cinayetle evladının önünde hayatını kaybeden Emine Bulut’tan sonra manşete geçmeye başladı. Türkiye onu da unutur. Ancak biz unutturmamalıyız.” ifadelerini kullandı.
Sıkça gündeme gelen İstanbul Sözleşmesi’nin kamuoyunda farklı anlaşıldığını belirten Yanıkömeroğlu, “Kamuoyunda farklı şekilde yansıtılıyor. 2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti imzaladı. Uluslar arası sözleşme. İstanbul’da imzalandığı için adı İstanbul Sözleşmesi. Uygulanmıyor maalesef, uygulanmasını sağlamamız lazım. Kanunlarımızda eksikliğimiz yok, uygulamada eksikliğimiz var.” dedi.
Kadın hakları konusunda kanunda eksik olmamasına rağmen, uygulamadaki bütün eksiklikler nedeniyle cinayetlerin önlenemediğinin altını çizen Yanıkömeroğlu, “Kadına şiddet de önlenemiyor. Biz ne yapacağız? Bir kere kadınlarımızı hakları konusunda bilgilendireceğiz. Çünkü kadınlarımız bilmiyor, küçücük yaşta babanın anneye gösterdiği şiddeti, ağabeyin kendisine gösterdiği şiddeti, eniştesinin yengesine gösterdiği şiddeti görerek kabulleniyor. O da evlendiği zaman ‘kocadır, sever de döver de’ psikolojisi ile yaşıyor ve haklarını maalesef bilmiyor. Onun için bizim en önemli görevimiz, şiddet gören kadınlara haklarını anlatmamız gerekiyor. Nereye, ne zaman başvurabileceklerini öğretmemiz gerekiyor. Tabi ki de kanunu uygulayanların da doğru uygulaması gerekiyor.” şeklinde konuştu.
İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz kadına şiddeti tümüyle ortadan kaldıramıyoruz, çünkü maalesef iktidarda da değiliz. Ancak yapacağımız çok önemli bir şey daha var. Özellikle kadın kollarımızdan da rica ediyorum, kadını güçlendirelim. Kadının maddi, manevi gücünü arttıralım. Bu anlamda biz de Türkiye genelinde çalışmaya başladık. Kadın kooperatifleri konusunda özellikle belediye başkanları ile işbirliği yapabileceğimiz il ve ilçelerde kadın kooperatifleri kurulması için çalışmalara başladık. Yapamazsak, -kooperatif kuramayacağımız il ve ilçeler de olabilir- destek alamayacağımız ilçelerde e-ticareti öğreteceğiz. Kadınlarımız çok becerikli ancak satmakta, pazarlamakta sıkıntımız oluyor. O yüzden onlara destek olacağız. İnşallah Milas’ta da Türkiye’nin ilk kooperatifini kuran ilçe oluruz.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin