A+ A A-

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Uluslararası Zurnazen Festivali, Milas ilçesinde düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı. Festivalin ilk gününde sahne alan 6’sı yabancı, 13 zurna sanatçısı dinleyenlere keyifli anlar yaşattı.

03092019zurnazen_f2ff6.gif
Haber: Yunus Erman Doğruyol
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Uluslararası Zurnazen Festivali, bu yıl Milas’ta başladı. 2-5 Eylül tarihleri arasında Muğla’nın Marmaris, Menteşe ve Fethiye ilçelerinde gerçekleştirilecek festivalin açılışı, Milas’ta gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile yapıldı. Kortej yürüyüşünde 5 davulcu, 5 zurnacı genç tarafından yöresel ezgiler zurnayla icra edildi.
Kortej yürüyüşünün ardından Atapark Meydanı’na geçildi. Zurna üstatlarının buluştuğu festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Festivale katılan sanatseverlere seslenen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, katılımcıları selamladıktan sonra etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “Zurnayı düşündüğünüzde dünyada en geniş alanda çalınan enstrümandır. Çin’den başlayın, Hindistan, Pakistan bütün Türk Cumhuriyetleri Orta Doğu, Mısır… Zurnanın sesini duyan orada yaşayan insanlar, başka bir duyguya sahip oluyor ve herkese kendi enstrümanı olarak geliyor. 1 Eylül Barış Günü’nde ve onu takip eden günlerde bu kadar geniş coğrafyada zurnayla bir olmaya ve barış içinde yaşamaya dair bir şeyler söylemek istiyoruz. Onun için zurna festivali çok önemli. Şu özelliği de var zurna festivali, dünyada uluslararası boyutta yapılan ilk ve tek festival. Dünyada başka yerde zurna festivali yok. Milas buna aşina… Çünkü Dibekderemiz doğduğundan itibaren zurnacı yetiştiriyor.” dedi.
Festivalin ilk gününde Bulgaristan’dan Petar Yuliev Alyoshev, Tayvan’dan Lin Yu-Cheng ve Hsiao Yi-Ting, Azerbaycan’dan Alafsar Rahimov, Makedonya’dan Miljaim Dalipi, Mısır’dan Elsayed Houseni Atia Elsayed, Ünal Yürük, Halil Çokyürekli, Hasan Çakan, Haydar Gülcan Curacı, Şevket Almaz, Hakan Akarca ve Veysel Girgin orkestra eşliğinde sahne aldı. Festivalin sanat yönetmenliğini Ünal Yürük, sunuculuğunu ise Melike Öcalan gerçekleştirdi.
Oldukça kalabalık bir dinleyiciler karşısında sanatlarını icra eden zurnacılar, çoşkulu anlar yaşattı. Tayvanlı Lin Yu-Cheng ve Hsiao Yi-Ting’in sergilediği performans, izleyicilerin şaşkın bakışlarına neden oldu.
Zurnazen Festivali, dün Marmaris 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda yapılan etkinliğin ardından, 4 Eylül’de Menteşe Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu ve 4 Eylül’de Beşkaza Meydanı’nda devam edecek.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin