A+ A A-

 

Milas Tarım ve Orman İlçe Müdürü Eşref Arslan, geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlayan tarımda münavebe şartı konusunda çiftçileri uyardı. Münavebe şartı, çiftçinin 3 yıl üst üste aynı parsele aynı ürünü ekmesi halinde desteklemeden yararlanamayacağı anlamına geliyor.

05092019ciftcilerdikkat.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol
Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek, doğaya zarar vermemek şartıyla gelecek nesilleri korumak, kimyasal maddelerin zararlarının insan, çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden korunmak amacıyla getirilen münavebe şartı ile çiftçiler, 3 yıl üst üste aynı ürünü ekemeyecek.
2018 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için destekleme ödemeleri yapılamayacak.
Örneğin, 2018 ve 2019 yıllarında aynı parsele buğday eken ve tarımsal destekleme alan çiftçi, 3. yıl da aynı parsele buğday ekerse tarımsal desteklemeden yararlanamayacak.
Bu kapsamda Milas Tarım ve Orman İlçe Müdürü Eşref Arslan, çiftçilerin tarımsal destekleme hakkını kaybetmemesi için uyarılarda bulundu. Arslan, 2020 üretim sezonunda da aynı ürünü yetiştirmeyi planlayan üreticilerimiz, üretim desteklemelerinden faydalanamayacaklar.” dedi.
ÇKS KAYITLARI DA BAŞLADI
Arslan ayrıca, 2020 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının da 2 Eylül itibariyle başladığını ve 30 Haziran 2020’de sona ereceğini duyurdu. Milas’ta geçtiğimiz yıl 7 bin 310 çiftçinin ÇKS’ye kayıt yaptırdığını belirten Arslan, üreticinin güncellemeyi yapmadığı takdirde, birçok destek başvurusu yapamayacağını kaydetti.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin