A+ A A-

 

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi vererek, Milas ve Bodrum için önemli olan su kaynaklarının havzası olan Çamköy’de yeni kömür sahalarının açılmasıyla ilgili olarak yaşanan gelişmeleri sordu.

07092019sularinyonu.jpg
Haber: Elif Bakıcı
Bodrum ve Milas için çok önemli bir su kaynağı havzası olan Çamköy su havzasında yeni kömür sahalarının açılması yönünde çalışmaların başlatılması, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerini işleten Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim Ticaret AŞ. tarafından, yeni kömür sahaları açmak için Çamköy ile İkizköy’de ikamet edenlere istimlâk ihtarnamelerinin gönderilmesinin ardından İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi.
BU SU KAYNAKLARININ ALTERNATİFİ YOKTUR
Ergun’un vermiş olduğu önergede şu ifadeler yer aldı:
Vatandaşlarımızın elinden alınacak olan araziler genellikle verimli tarım arazileri ve zeytinliklerden oluşmaktadır. Arazileri istimlak edilmek istenen vatandaşlarımız bu duruma karşı çıkmakta olup, geçim kaynaklarını ve doğup büyüdükleri köylerini terk etmek istememektedirler.
Bununla beraber, söz konusu bölgenin kömür maden sahası haline getirilecek olması, bölge halkı ve bölgenin yer altı sularının geleceği açısından çok ciddi riskler oluşturacaktır. Bu bölge kömür maden sahası haline geldiği takdirde yapılacak olan patlatmalar yer altı sularını kirleterek kullanılamaz hale getirecek ve hatta suların yönünün değişmesine neden olacaktır.
Patlatmalar anfo adı verilen güçlü bir karışımdan oluştuğu için sadece yer altı sularını değil, yer üstündeki yapıları da etkileyecektir. Su kaynaklarını kaybetmiş bitki örtüsü yok olma riski ile karşı karşıya kalacak ve ciddi kuraklık tehditleri baş gösterecektir. Bununla beraber, susuz kalacak tarım alanlarında yapılan üretimi de son derece olumsuz etkileyebilecek ve bölgedeki tarımsal faaliyetleri sıfırlayabilecek tehlikelere gebedir.
Bu havzada bulunan onlarca yerleşim yeri, Bodrum ilçe merkezi ve havaalanı dâhil olmak üzere bu projenin hayata geçmesi durumunda kısa zamanda su kaynaklarını kaybedebileceği için susuzluk tehlikesiyle karşı karşıyadır. Çünkü bu su kaynaklarının alternatifi yoktur. Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda oluşacak tahribatın telafisi mümkün olmayacaktır.
Bu bilgiler çerçevesinde;
Bakanlığınız ve bakanlığınıza bağlı ilgili kuruluşlar tarafından bu projenin yok edeceği su kaynakları ile ilgili olarak, (DSİ) Devlet Su İşleri’nden herhangi bir görüş istenmiş midir? İstenmişse (DSİ)’nin cevabı ne olmuştur?
Bakanlığınızca, bu projenin olumsuz sonuçlarından doğrudan etkilenecek olan bölgedeki yerel yönetimlerin ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınmış mıdır?
Bu proje ile ilgili ÇED Olumlu Kararı alınmış mıdır?
Bakanlığınızca bu projenin neden olacağı söz konusu tehditlere karşı alternatif bir eylem planı var mıdır?”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin