A+ A A-

 

Milas Belediye Meclisi’nin eylül ayı olağan toplantısında belediyenin Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikasına üye olarak toplu iş sözleşmelerinde sendikaya yetki verilmesi hakkındaki madde, AK Parti Sözcüsü Hürol Önder ile Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat arasında kısa süreli tartışmaya neden oldu.

06092019sendika_bc02e.jpg

Haber: Yunus Erman Doğruyol
Milas Belediye Meclisi’nin eylül ayı olağan meclis toplantısında önemli konular görüşülerek karara bağlandı. Dün Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleşen meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Bugün gündemimiz yoğun ve önemli konular görüşeceğiz. Belediye yapılanmamızda değişikliklere gidiyoruz.” dedi.
Açılık konuşmasının ardından gündemin ikinci maddesindeki Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikasına Milas Belediyesi olarak üye olunması, Yıllık üyelik aidatı olarak Sendika Tüzüğünde belirtilen miktarın belediyenin İller Bankası hissesinden kesilmek suretiyle ödenmesi ve İller Bankasına bu konuda yetki verilmesi, belediyede çalışan işçilerin bağlı bulundukları Sendika ile yapılacak Toplu-İş Sözleşmesi görüşmelerinde belediyeyi temsilen sendikaya yetki verilmesi ve yetki Belgesinin Belediye Başkanlığınca düzenlenmesine ile ilgili talebin görüşülmesine geçildi.
Başkanlığını CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaptığı SODEM-SEN’e Milas Belediyesi olarak üye olmak istediklerini belirten Tokat’a AK Parti Sözcüsü Hürol Önder yanıt verdi. Bir kenti en iyi belediye başkanının tanıyacağını belirten Önder, “Dışarıdaki birilerinin, bir ilçede yaşayanlar ve belediye hakkında bir bilgi sahibi olması mümkün değil. Buranın sosyoekonomik durumlarını da bir belediye başkanı olarak sizler daha iyi bilirsiniz. Her toplu iş sözleşmesinde bizler size zaten yetki veriyoruz. Belediyeyi yöneten sizsiniz, her şeyin hesabını verecek olan sizsiniz. Ama böyle bir sendika, işveren sendikasına üye olarak yetkinin verilmesini doğru bulmuyoruz. Bu sendika daha ağustos ayında kurulmuş, genel kurulunu bile daha yapmamış. Gaziemir, Karşıyaka, Menemen gibi belediyelerin, Büyükşehir belediye başkanının da içinde olduğu bir sendika. İşveren sendikasına üye oluyoruz, sosyal demokrat adı altında. Nasıl oluyor?” dedi. Bunun üzerine Tokat da “Sosyal demokratlar işveren olamaz mı?” dedi ve AK Partili belediyelerce kurulduğu iddia edilen YEREL-SEN sendikasını örnek gösterdi. Önder de “Sosyal demokrat ibaresi var fakat diğeri Adalet ve Kalkınma Sendikası değil.” ifadelerini kullandı. Bu konuşmaların ardından Tokat’ın kullandığı ‘Sosyal demokrat sizi neden rahatsız ediyor?” ifadesine Önder, “Sosyal demokrasinin işverenliği beni rahatsız ediyor. Sosyal demokrasinin tanımına aykırı. Sen ezilenin, işçinin, emekçinin hakkını korumak için kurulmuş bir siyasi parti, geleneksin. Sonra da işçinin hakkını gasp edip, işverenin hakkını savunan bir sendikaya üye olmak doğru mudur? ” dedi.
Kısa süreli tartışma şöyle devam etti:
“Muhammet Tokat: Ben toplu sözleşmede işveren değil miyim zaten? Ben toplu sözleşmede işveren olduğum zaman işçinin hakkını gasp mı etmiş oluyorum?
Hürol Önder: Siz Milas’ı yönetiyorsunuz. O işçiyi en iyi siz tanıyorsunuz. O işçinin neye ihtiyacı olduğunu en iyi siz biliyorsunuz. Burada yaşıyorsunuz çünkü…
M.T.: Tamam da başka sendikalara üye olan diğer başkanlar da bilmedikleri için mi üye oluyorlar?
H.Ö.: Başkanım, yetkiyi ona veriyorsunuz. Seydikemer’deki, Kavaklıdere’deki, Bodrum’daki yaşam standartı ile Milas’ın yaşam standartı bir mi? Aynı ücretle çalışabilir mi burada insanlar?
M.T.: Bu söyledikleriniz işçi sendikaları için de geçerli o zaman?
H.Ö.: İşçi sendikaları, işçinin emekçinin hakkını koruyan bir sendika. Ne farkımız kalır o zaman?
M.T.:Arkadaşlar, belediyelerin sendikalaşmasının, sendikalara üye olmasının sadece toplu sözleşme açısından değil, belediyelerin de hak ve hukukunun korunması anlamında yararlı olduğunu düşünüyorum.
H.Ö.: 5 tane derneğe üyesiniz zaten başkanım.
M.T.: Dernek ayrı, sendika ayrı.
H.Ö.: Hangi farkla koruyacak sendikanın hakkını?
M.T:: İşçiyi hangi hakla koruyorsa sendika, belediyeyi de koruyabilir. Bir işçiye 5 tane derneğe üye oldu diye sendikaya üye olma diyebilir miyiz? Yani onu bir gerekçe olarak göstermek doğru olmayabilir. Belediyenin üye olduğu dernekler olabilir, ama derneklere üyesin diye sendikaya üye olma denilebilir mi? Mantık bence doğru bir mantık değil.”
Kısa süreli tartışmanın ardından madde, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin ret oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.
Gündemin diğer önemli konusu ise düğünlerde atılan havai fişeklerin yasaklanması idi. Özellikle yaz aylarında; çeşitli tesis ve işletmelerce, düğün, nişan, kına gecesi gibi tören ve etkinlikler sırasında veya sokaklarda, gece geç saatlerde yapılan havai fişek gösterilerinin, yarattığı gürültü kirliliği, insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkilemiş olduğundan milli gün ve bayramlar ile uluslararası organizasyonlar (Festival vb.) dışında havai fişek gösterilerinin tamamen yasaklanması talebinin görüşülmesi sonucunda havai fişek gösterilerinin yanı sıra dilek fenerlerinin de uçurulmasının yasaklanmasına oy birliği ile karar verildi.
Gündemdeki 4,5,6,7 ve 10.maddeler İmar Komisyonuna; 11 ve 12. Maddelerde İçkili Yerler Belirleme Komisyonlarına havale edilirken diğer maddeler ise oy birliği ile kabul edildi. 13. madde de yer alan Milas Kaymakamlığı İdare Ve Denetim Şefliğinin ilgi yazısı ile; İlçe Jandarma Komutanlık sorumluluk bölgesinde faaliyet gösteren İçkili Yer Bölgelerinin tespit edilmesi ve İçkili Yer Bölge Krokisinin hazırlanarak, Belediye Sınırı ve Mücavir alanları dışında kalan İçkili Yerler Bölgesinin yeniden tespit edilmesi talebi ile ilgili hazırlanan İçkili Yerler Belirleme Komisyon Raporunun okunması ardından oy birliği ile kabul edildi.
İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından gündeme getirilen Tam zamanlı Sözleşmeli Personel olarak çalıştırılacak 2 adet 4 ncü dereceli Mimar Kadrosu, 3 adet 4 ncü dereceli Mühendis Kadrosu ve 2 adet 5 nci dereceli Tekniker Kadrosunda çalışacak personele verilecek ücretlerin görüşülmesinde Mimar ve Mühendis ücreti 2.000, sözleşme ve yan ödemeler ile 5.300, Tekniker ücreti 1.830, sözleşme ve yan ödemeleri ile 4.500 tl olarak ücret ödenmesi kabul edildi.
Eylül ayı meclis toplantısının en önemli gündem maddeleri 15 ve 16 maddeleriydi. Bu maddeler gereği Milas Belediyesi teşkilat yapısında değişikliklere gitti. İlgili maddelerin görüşülmesi sonucunda 5 mevcut müdürlük kapatılırken, 7 yeni müdürlük açılmasına kararlaştırıldı. Başkan Tokat’ın açıklamaları doğrultusunda yapılan görüşmede, Strateji Geliştirme, Ruhsat ve Denetim, Plan ve Proje, Yapı Kontrol ile Sosyal Yardım İşleri Müdürlükleri kapatılırken, bunların yerine ise Gençlik ve Spor Hizmetleri, Kırsal Hizmetler, Araştırma ve Geliştirme, Kadın ve Aile Hizmetleri, Kültür ve Sanat Müdürlüğü, Veterinerlik İşleri ve Sosyal Destek Hizmetleri kurulmasına oy birliği ile karar verildi. Ek gündem maddesinde yer alan konu ise İmar Komisyonuna havale edildi.
Eylül ayı meclis toplantısı dilek ve görüşlerin dinlenmesi ardından sona erdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin