A+ A A-

 

Ege Bölgesi’nde önemli bir balıkçılık merkezi olan Mandalya (Güllük) Körfezinde, Güllük yerleşim alanının içinde kalan ve iskelenin hemen yanında yer alan balık çıkarma yerinin hurdalık ve çöplüğü andıran durumu buradaki balıkçıların tepkisine neden oluyor.

09092019gulluklubalikcilarr.jpg
Haber: Mustafa Emre

Balıkçılar, balık çıkarma yerinin daha düzenli ve temiz hale getirilmesi için yaptıkları başvurulara ise olumlu yanıt alamadıklarından yakındılar.
Balık çıkarma yerinin denizde avlanan balıkların karaya çıkartılma noktası ve dağıtımının başladığı yer olduğunu belirten balıkçılar, “her gün aktif olarak kullanılan bu kıyı noktası, bakımlı ve temiz olmalı. Ayrıca burası, balıkçılar için iş güvenliğine uygun bir ortam yaratmalıdır” diye konuştular.
Balıkçılar, “burada terkedilmiş kayıklar, balık ağları, tekne çapaları, çivili tahtalar, metal parçalar, pet atıklar bulunmakta. Bunlar görüntü ve çevre kirliliği yarattığı gibi yorucu bir av sonrası balıklarını karaya çıkartmak isteyenlerin işini zorlaştırmakta” diye dert yanıyorlar.
Güllüklü balıkçı Fazlı Yalçınkaya, balık çıkartma yerinin balıkçılar için çok önemli olduğunu, burasının temiz ve düzenli olması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:
"Burası Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda. Burasıyla ilgili başvurularımıza bir yanıt alamadık. Balıkçı esnafının işini daha rahat ve kolay yapabilmesi için burada temizlik yapılması şart. Doğal güzelliği olan bir kıyı şeridinde bu kirliliğin olması, bu güzelliği öldürüyor. Yetkilerden burası için ilgi ve temizlik bekliyoruz."
Turan Serin isimli vatandaş, “üç yanımız denizlerle çevrili diyerek” şunları söyledi:
“Denizlere, denizcilere, deniz insanlarına kulak verip, sorunlarını çözmek gerekir. Deniz çocukları ve deniz insanları, mavilikleri ve temizliği sever. Denizimize, balıkçılarımıza, süngercilerimize sahip çıkalım.”
Yaşar Perçin isimli amatör balıkçı ise “hafta sonları bazen balığa çıkıyorum” diyerek, “inanın orası çöplük haline gelmiş, acilen temizlenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin