A+ A A-

 

Uygulandığı günden bu yana faturalardaki orantısız artış vatandaşın tepkisine neden olan Katı Atık Toplama ve Bertaraf Bedeli Menteşe Kent Konseyince ele alındı. Gerekçeleriyle anlatılan konu 4 maddeyle sonuçlandırıldı. Raporda “yönetmeliğin geçici 1 maddesi ile ertelendiği ve son hali ile 31.12.2020 tarihine kadar ötelendiği ortadadır. Katı Atık Toplama ve Bertaraf Bedeli uygulaması, Muğla’nın Menteşe dâhil 13 ilçesinde yönetmeliğin erteleme süresi sonuna kadar durdurulmalıdır” denildi...
“Uygulama durdurulmalıdır”

Haber: Kemal Sürgün

Yasa gereği Muğla’daki belediyeler tarafından, 13 ilçe belediyesi adına Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) tarafından tahsiline başlanan Katı Atık Toplama ve Bertaraf Bedeli ile ilgili gündem yerini korumaya devam ediyor. Faturalara yansıyan yüksek rakamlara vatandaşın tepkisi çığ gibi büyürken Milas Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Katı Atık Toplama ve Bertaraf Bedeli toplanmasının yasal bir zorunluluk olduğu vurgulanarak biran önce uygulanması için çaba harcadığı uygulamanın durdurulması talebi ise Menteşe Kent Konseyi raporunca istendi.
Gerekçeleriyle anlatılan konu 4 maddeyle sonuçlandırılsa da rapor içinde yer alan ve anlatılan özet oldukça ilgi çekici. Raporda, “gerekçelerinde ülkemizde bu uygulamanın Anayasamızın 56 maddesi “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” demektedir. Evsel katı atık üretimi insan yaşamının olağan bir sonucu olup anayasanın 56. Maddesi bu sonucun giderimini kamusal bir yükümlülük olarak tariflemektedir.” İfadeleri en fazla dikkat çeken cümleler arasında yer alırken tarih ise daha önemli detay olarak ortaya çıktı, 31.12.2019.
Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun Menteşe Belediyesi’ne sunmuş olduğu raporun maddeleri şu şekilde;
1)Katı atık toplama sisteminin bir kamu hizmeti olduğu kabul edilmeli maliyeti kamu bütçesinden karşılanmalıdır. Sorunun kalıcı çözümü için; belediyelerin kirli su, çöp toplama vs. gibi temel hizmetlerini, bu hizmetlerden yararlananlardan yani vergi veren vatandaştan karşılamasını yasal zorunluluk haline getiren “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmeliği ve uygulama yönergesi” benzeri halkın zararına uygulamalar geri çekilmelidir.
2)Hali hazırda ülkemizde çok az belediyenin katı atık toplama sistemi maliyetini yurttaşlara faturalandırdığı bilinmektedir. Keza uygulamanın her yıl yönetmeliğin geçici 1 maddesi ile ertelendiği ve son hali ile 31.12.2020 tarihine kadar ötelendiği ortadadır. Ayrıntılı olarak açıklandığı üzere öngörülen sistemin ve yönetmeliğin mevcut hali ile adaletli ve işlevli bir uygulama yapılması olanağı da bulunmamaktadır. Bu itibarla yönetmeliğin erteleme süresi sonu olan 31.12.2020 tarihinde uygulanıp uygulanmayacağı da belirsizdir. Bu nedenle katı atık toplama bedeli uygulaması, Muğla’nın Menteşe dâhil 13 ilçesinde yönetmeliğin erteleme süresi sonuna kadar durdurulmalıdır.
3)Yönetmeliğin “Halkın bilgilendirilmesi” başlıklı 23. Maddesinde öngörülen raporlar hazırlanmalı, yurttaşların karar alma sürecine azami ve doğrudan katılımı sağlanmalıdır. Menteşe Kent Konseyi bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazırdır.
4)Hali hazırda uygulanan tarifede tahsilat kaynağı olarak tariflenen kategorilerin hiçbirinde diğer kategorilerin yükünü artıracak değişiklikler yapılmasına yönelik girişimlere prim verilmemelidir.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin