A+ A A-

 

Muğla Valiliğinin desteğiyle devam eden "4. Etap Vali Hanım Çileği Projesi" kapsamında, Milas'ta 14 dekarlık araziye ‘Vali Hanım Çileği’ dikildi. Düzenlenen törende çiftçilere gübreleri de törenle dağıtıldı…

Vali Hanım Çileğinden Yıllık 20 Milyon Gelir
Haber: Kemal Sürgün
Muğla Valiliğinin katkı ve destekleriyle yürütülen " Vali Hanım Çileği Projesi" ilimizde hız kesmeden yaygınlaşmaya devam ediyor. Bugün Milas Bahçeburun Mahallesinde gerçekleştirilen Çilek Dikim Etkinliğine; Muğla Valisi Esengül Civelek, Milas Kaymakamı Eren Arslan, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İl ve İlçe protokolü ile birçok üretici katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Bahçeburun Muhtarı Mustafa Çamlıbel; Vali Civelek ve beraberinde katılan protokole mahallemize hoş geldiniz diyerek, Vali Hanıma özellikle kadın üreticileri destekledikleri için teşekkürlerini sundu. Muhtarın ardından çilek yetiştiriciliği yapan kadın üreticilerden; Sevinç Tuncer, Zerrin Şengör ve Fatma Kocabaş’ta söz alarak, Vali Esengül Civelek desteklerinden dolayı teşekkürlerini dile getirdiler.
“ÇİFTÇİLERİMİZİN SOSYO-EKONOMİK REFAHINI ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ.”
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak yaptığı konuşmada; "Tüm kadın üreticilerimiz ve çiftçilerimiz hepiniz hoş geldiniz. Kısa bir süre önce göreve başladım. Göreve başlar başlamaz Kavaklıdere, Yatağan, Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde ziyaretlerde bulundum. Gittiğim her yerde Vali Hanım Çileği Projesi ile kurulan çilek bahçelerini dolaştım. Parçalı ve bölünmüş arazilerden müthiş gelirler elde edildiğini gördüm. Özellikle kadınlarımızın aileye sosyo-ekonomik katkısından dolayı memnuniyetimi dile getirmek isterim. Milas, Datça, Ula, Marmaris, Seydikemer, Yatağan, Kavaklıdere ve Menteşe'de toplam 301 da.'lık arazide, 134 üretici ile 1.617.500 çilek fidesi dikmişiz. Sayın Bakanımız Bekir PAKDEMİRLİ' nin ilimize ziyaret programında Bakanımızdan destek talep edeceğiz. Böylece ilimizde çilek alanlarımızı arttırarak, çiftçilerimizin sosyo-ekonomik refahını arttırmayı hedefliyoruz. Tüm üreticilerimize bereketli bir sezon diliyorum" dedi.
“ÇİLEK ÜRETİCİLERİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEKTEDİR”
Muğla Valisi Esengül Civelek ise yaptığı konuşmada; "Çilek projesi son yıllarda ilimizde toplam 10 ilçede, 134 üreticiyle 1 milyon 650 bin çilek fidesi dağıtarak 301 da.'lık arazide üretimi yapılmaya devam edilmektedir. Aroması güzel, dayanıklılığı uzun, katma değeri yüksek çilek üreticilerimizin yüzünü güldürmektedir. Kırsal alanda çiftçilerimizin sosyo-ekonomik düzeyinin gelişmesine katkı sağlamakta, dekar başına 50 bin TL. gelir getirmektedir. Üreticilerimize bol ürünler ve bereketli bir kazanç diliyorum" dedi.

Vali Civelek başta olmak üzere tüm protokol mensupları 12 üreticiye çilek üretiminde kullanılan gübrelerini takdim ederek, çilek dikmek üzere tarlaya geçildi. İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından fide dikimi gösterilerek bilgi verildi. Vali Esengül Civelek dikim yaparken; "Hiçbir tarım ürününde dekardan 50-60 bin TL. gelir elde edilemediğini, şu ana kadar kurulan 300 dekardan Muğla ekonomisine yıllık 20 milyon TL. katkıda bulunmaya başladıklarını" ifade etti.
Evlilik Fuarına İlgi Yoğun
Güney Ege Evlilik, Evlilik Hazırlıkları, Düğün, Çeyiz, Anne ve Bebek Fuarı için hazırlıklar sürüyor. Katılacak firma sayısı, geçen yıla göre daha şimdiden yüzde 50 arttı…
Haber: Mustafa Emre
Milas'ta ikincisi 5 / 9 Şubat 2020 tarihinde yapılacak olan Güney Ege Evlilik, Evlilik Hazırlıkları, Düğün, Çeyiz, Anne ve Bebek Fuarı için hazırlıklar sürerken fuarda yer almak isteyen firma sayısında da yoğunluk yaşanıyor. İlk fuara katılan firmaların yanı sıra ilk fuarın başarısını duyan birçok firma fuarda stant açmak için başvurularını yaptı. Böylece fuara katılacak firma sayısı geçen yıla göre şimdiden yüzde 50'yi aşarken, geçen yıla göre daha da genişletilen stant alanlarındaki doluluk oranı da üçte ikiyi aştı.
Milas Güney Ege 2. Evlilik Fuarı hakkındaki gelişmeleri anlatan fuarın organizatör firması Expoline Fuarcılık Yöneticisi Yavuz Hakbilir "İlgiden çok memnunuz" dedi. Hakbilir, "Geçen yıl katılan firmalar çok memnun kalmışlardı. Ayrıca fuarın başarısını duyan pek çok firma da katılmak için başvuruda bulundu. Daha şimdiden, katılacak firma sayısı geçen yıla göre yüzde 50 arttı. Başvuru yoğunluğu nedeniyle fuardaki stant alanını genişlettik. Stantların da şu anda üçte ikisi dolmuş durumda. Milas'ta, yine güzel bir fuarı başarıyla gerçekleştireceğiz" dedi.
Yavuz Hakbilir, "Milas'ta güzel bir fuar kültürü oluştu. Bu kültürün oluşmasında Milas'taki kurumlar arası işbirliğinin çok önemi var. Gösterdiğiniz ilgiye, verdiğiniz desteğe çok teşekkür ederim" diye konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin