A+ A A-

 

Son dönemdeki başarılı çalışmalarıyla üyelerine hizmetten ödün vermeyen Milas Süt Birliği, Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nı üreticinin ve protokolün yoğun bir katılımıyla bayram havasında gerçekleştirdi. Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, tek listeyle katıldığı genel kurulda yeniden başkan seçildi.

070318sutbirligi.jpg
Haber: Volkan Yıldız
Milas Süt Üreticileri Biriliği, dün saat 11.00’de Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı yoğun bir katılımla gerçekleştirdi. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, genel kurulda yeniden başkan seçildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan genel kurula; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Eski CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, ilçedeki oda başkanları, STK temsilcileri, siyasi parti başkanları, muhtarlar, gaziler ve çok sayıda üretici ve birlik üyesi katıldı.
Milas Süt Birliği’nin faaliyetlerinin anlatıldığı tanıtım filminin izlenmesinin ardından divan başkanı ve üyeleri görevlendirildi. Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, daha sonra gündemin okunmasıyla ve kabulünün ardından kürsüye çıkarak salondakilere hitaben bir konuşma yaptı.
Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’nda görev alan askerlere güç kuvvet dileyerek sözlerine başlayan Başkan Ali İhsan Gezgin, şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize de acil şifalar diledi.
Başkan Gezgin, “Sorunlarımız var, bunların hepsini biliyorum. Çünkü ben de sizden biriyim. Bugün olmak üzere her gün ahıra girerek hayvanlarıma bakmaya devam ediyorum. Bugün de çizmemi ayağımdan çıkardıktan sonra buraya sizlere hizmet için geldim. 1 gram sütü nasıl ürettiğinizi nasıl ürettiğinizi, sabah kalktığınızda soğuk kış gününde elinizin tutmadığını, hayvanlarınıza yem hazırlarken elinizin, kolunuzun nasıl uyuştuğunu iyi biliyorum. Bu zorlukları yaşayan bir kardeşiniz olarak sizleri en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyorum. Karşılaştığımız sorunların her zaman üstesinden gelmesini bildik ve artık büyük yatırımlara bakıyoruz artık. Büyükşehir Yasası nedeniyle hayvancılığımızın darbe alacağını düşünüyorum. Köydük mahalle olduk ne değişti hayatımızda… Bu yasayla eğer bir gün hayvanlarınızı köy dışına çıkarın derlerse çok zorluk çekeceğiz. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamak için siyasilerimizden, yöneticilerimizden yardım istiyoruz. Bu konuda kamuoyu oluşturmamız gerekiyor. Bakanlığımız köylüyü, birliği, örgütü korumak anlamında bir sözleşme yapıldı. Ancak tek taraflı sözleşmelerle üretici zor durumda kalmaktadır.” dedi.
“SEKTÖRÜMÜZÜN EHLİYET SORUNU VAR!”
Sektörde ehliyet sorunu olduğunu ve bu sorunun gerçek üreticiyi zora soktuğunu belirten Gezgin, “Arkadaşlar sektörümüzde ehliyet sorunu var. Her işin bir ehliyeti var ancak bizim sektörde yok! Hal böyle olunca devlet desteğinden yararlanmak isteyenler, hayvancılığa giriyor ve sonunda desteği alıp ilerleyen dönemde bu işi bırakıyor. Böylelikle sektörümüz zor durumda kalıyor, asıl üretici olan bizler de bu durumdan olumsuz etkileniyoruz. Bu Türk hayvancılığını sona doğru götürmektedir.” diye konuştu.
SORUNLARA RAĞMEN ÜRETİM DEVAM EDİYOR
Bakanlık düzeyinde sorunları gerçek üreticiler adına gündeme getirdiklerini söyleyen Gezgin, birliğin yatırım faaliyetleri hakkında şunları kaydetti: “Sorun var, dert var biz üretmeyi mi bırakacağız? Tabi ki hayır! Önümüzdeki günlerde şarküterimizin açılışını yapacağız. Bu şarküteri de köylümüzden aldığımız taze ve kaliteli hastalıktan arındırılmış ari belgesi olan süt satacağız. Sütün yanında et, yumurta, zeytin… Bu ürünleri tüketicimize en uygun fiyatla vereceğiz, sizlerin de gelir elde etmesini sağlayacağız. Bu marketimizde sütmatiklerle de hizmet vereceğiz. ‘Süt Yenileşim Projesi’ ile Selimiye’de yüzde 50 hibe desteğiyle bir tesis kazandırdık. Burada tam teşekküllü laboratuarımız var. Yani sütümüzün kalitesinden ödün vermeyerek, piyasadaki ürünler arasında güvenilirliğimizi ispatlamış olacağız. Yine organize sanayi böylesindeki yatırımımızla da kendi ürünümüzü ‘Milas’ markası ile tüketiciye sunmak istiyoruz. Çiftçimize alet ekipman konusunda destek vermek için pulluktan süt sağma makinesine kadar satış yaptığımız bir hizmette kazandırdık. En büyük hedefimiz tabi ki OSB’deki yatırımımızda yerimizin teslimini bekliyoruz. Birliğimize sahip çıkan üreticilerimize, üyelerimize teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan şu son günlerde birliğimiz çatısı altında örnek bir davranış, tavır sergileyen sizlere teşekkür ediyorum.”
“SÜT SEKTÖRÜNE İSTİKRAR GETİRDİK”
Başkan Gezgin’in ardından kürsüye gelerek bir konuşma yapan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, üreticilerin birliği sayesinde çok ciddi başarılar elde ettiklerini belirterek, “Birliklerimiz kurulmadan önce sütün nasıl satıldığını, ne gibi sorunlar yaşanıldığını sizler çok iyi biliyorsunuz. Üreticimize hizmet için devletimizle, sanayicimizle birlikte hareket ediyoruz. Tabi ki sizlere sahip çıkmakla, haklarınızı korumakla mükellefiz. Şuan ülkemizde süt pazarlaması ihalelerle oluyordu ve dağınıktı. Biz devletimizle birlikte Ulusal Süt Konseyi kurduk ve merkez, alt birliklerimiz, şahsım adına bunun kurucusuyuz. Herkes kendi işini yapmalı, bildiğimiz işi konuşmalı ve devletimize iletmeliyiz. Süt Konseyinin kurulmasıyla beraber sektörde bir istikrar sağladık. İlk defa süt kayıt sistemi bizim birliklerimiz tarafından hayata geçirildi. Sektörümüz sıkıntıya girdiğinde devletimize sıkıntıları anlattık ve süt tozu müdahalesi sağlandı. Böylelikle üreticimiz korunmuş oldu. Bu başarılar sizlerin başarısı, sizler ne denli birlikte olursanız biz o denli güçlü ve etkili oluruz. Ayrıca sektörümüzdeki ehliyet sorunun çözümü için mesleki yeterlilik programıyla üreticilerimizin korunması adına çalışmalarımız var. Bu duygu ve düşüncelerle yardımcım olan sizlerin de başkanı olan Ali İhsan beye ve ekibine teşekkür eder, genel kurulunuzun hayırlı olmasını dilerim.” dedi.
Süt Birliğini başarılı çalışmalarından ötürü tebrik eden Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ş. Fırat Erkal ise Muğla’nın dışarıdan bir turizm kenti olarak bilindiğini ancak aksine tarımsal gelirin turizmi geride bıraktığını söyledi ve tarımın önemine dikkat çekti. Büyükşehir Yasası ile ilgili çekincelerin yersiz olduğunu ifade eden Müdür Erkal, devletin çiftçinin işini zorlaştırıcı düzenlemeler yapmayacağını aksine havza bazlı üretim modeli ve çok sayıda destekleme ile üretimi teşvik ettiğini söyledi.
Genel kurula yoğun bir katılım gösteren kadın çiftçileri işaret ederek konuşmasına başlayan Milas Kaymakamı Eren Arslan, kadınların içerisinde olduğu her işin başarısız olmak gibi bir durumunun olmadığını belirterek Milas Süt Birliğini, üreticilerini ve yönetimini başarılarından ötürü kutladı.
ÖRNEK BİR BİRLİK…
Bu şekilde birliklerin ülkenin her tarafından olduğunu söyleyen Kaymakam Arslan, Milas Süt Birliğinin herkese örnek olduğunu belirterek, “Milas Süt Üreticileri Birliği, istenilen arzu edilen tüm kriterlere sahip olan birlik olarak dikkat çekiyor. Allah nazardan saklasın, daha başarılı olsunlar inşallah. Muğla bir turizm kenti gibi algılanırken tarımda, madencilik alanında, balıkçılıkta çok ciddi bir katma değer sağlamakta… Milas markasıyla sütümüzün pazarlanacak olması gurur verici. Bu üreticimizin, çiftçimizin, ülkemizin daha fazla kazanması anlamına geliyor. OSB’de hedefimiz yıl sonu bitmeden bütün parselleri üreticilerimize teslim etmek. Bu vesileyle de doğalgazın ilçemize gelmesi durumu söz konusudur. Bunu da şimdiden müjdeleyebiliriz.” dedi.
Daha sonra Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, başarılı çalışmalarından ötürü tüm çiftçiler adına Başkan Gezgin’e plaket takdim etti. Her zaman üreticilerin haklarını savunacağının sözünü veren Başkan Gezgin, plaket için Atıcı’ya ve tüm çiftçilere teşekkür etti.
Faaliyet raporunun, denetim raporunun okunup kabul edilmesi, bilanço ve gelir gider cetvellerinin görüşülmesinin ardından gündemdeki maddeler görüşülerek karara bağlandı.
Genel kurul Gezgin’in, oylama ile yeniden başkanlığa seçilmesiyle tamamlandı. Yönetim kurulu; Ali İhsan Gezgin, Nurettin Pinar, Mustafa Güder, Ahmet Avcı, Hüseyin Kuluca’dan oluşurken; denetim kurulu ise şu isimlerden oluştu: Abdullah Şen, Memiş Çınar, Mestan Çakır.
Bayram havasıyla geçen genel kurul toplantısı, çiftçiler ve birlik yönetimiyle çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin