A+ A A-

 

Bakan Fakıbaba’nın katılımıyla gerçekleştirilen 9. Milas Güney Ege Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda yaptığı konuşmada, veriler ışığında ilin tarımsal üretim potansiyeline dikkat çeken Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla’nın bin 480 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridiyle ülkede deniz kültür balıkçılığında lider konumda olduğunu belirtti.

100318deniz_ddf04.jpg
Haber: Volkan Yıldız
9. Milas Güney Ege Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Bakan Fakıbaba’nın katılımıyla 8 Mart’ta kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuar açılışında yaptığı konuşmada ilin tarımsal üretim kapasitesine ve potansiyeline, ülke ekonomisine katkısına dair önemli veriler paylaşan Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla’nın bin 480 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridiyle ülkede deniz kültür balıkçılığında lider konumda olduğuna dikkat çekti.
“KADIN ÇİFTÇİLERE VERİLEN DESTEK İÇİN TEŞEKKÜRLER”
Kırsal kalkınmada kadının rolünün güçlendirilmesi ve kadın çiftçilerde girişimcilik ruhunun yaygınlaştırılmasıyla ilgili pozitif ayrımcılık içeren çalışmalar yapan; hibe, destek ve teşvik programlarıyla güçlendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya teşekkür eden Vali Civelek, “Muğla, turizmde gözde ve marka bir kent… Kentimizin uygun iklim yapısı, tarıma elverişli verimli arazileri, tarımsal üretim çeşitliliği ve üretim miktarı ile güçlü bir potansiyele sahip. Muğla’nın tarımsal üretim, ürün çeşitliliği ve pek çok üründe 81 il içerisindeki üretim miktarı sıralamasında da söz sahibidir. Narenciyede Ege Bölgesi’nde en büyük üreticiyiz. Zeytin ve zeytinyağı vatandaşlarımızın geçim kaynağı. Milas’ta zeytinyağımız coğrafi işaretleme aldı. Örtü altı yetiştiriciliğinde domates üretimimiz önemli bir ihracat kaynağımız. Çam balı denilince akla Muğla gelmekte. Tıbbi ve Aromatik bitkiler ile organik tarımda da oldukça önemli ilerlemeler sağlıyoruz.” dedi.
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN İŞBİRLİĞİ VURGUSU!
Muğla'nın bin 480 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridi ile ülkede deniz kültür balıkçılığında lider konumda olduğuna dikkat çeken Vali Civelek, deniz kültür balıkçılığında 95 bin ton üretim, 310 milyon dolar ihracat ve yarattığı 10 bin kişilik istihdamla, deniz kültür balıkçılığının Muğla ekonomisine ve dolayısıyla ülke ekonomisine ciddi katkılar sunduğunu söyledi.
Konuşmasında ‘sürdürülebilirlik’ vurgusu yapan Civelek, “Ülke ekonomisinin kalkınması ve toplumsal refahın arttırılması sürecinde, yerelden katkı sağlamak üzere Muğla olarak her türlü fırsat ve imkanı en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Tarım ve hayvancılık sektöründe sürdürülebilir gelişimi sağlayabilmek adına da ilgili tüm paydaşlarla iş birliği içerisinde hareket ediyoruz.” diye konuştu.
Yöresel kıyafetler giyen kadınlar, 8 Mart Kadınlar Günü’nde düzenlenen fuar açılışında ilgi odağı olan Civelek’e çiçek takdim ederek gününü kutladılar.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin