A+ A A-

 

Milaslı Yörükler, asırlık geleneklerini yaşatmak için temsili göç düzenlediler. Deve ve atlarla şehir merkezinde gerçekleştirilen nostaljik göç, kültür gecesinde sergilenen halk oyunları gösterisiyle tamamlandı.

11052018temsilimanset_ca5ed.jpg
Haber: Volkan Yıldız
Milas’ta düzenlenen nostalji Yörük Göçü ve Kültür Gecesi, izleyenlerden ilgi topladı. Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen Yörük Göçü’ne; Stajyer Kaymakam Muhammed Yılmaz, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Milas Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü yetkilileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Asırlık geleneklerini yaşatmak için yöresel kıyafetlerini giyen Yörükler ve Türkmenler, dernek binası önünde toplanarak davul zurna eşliğinde yürüyüş yaptılar. Yörüklerin develerini ve atlarını karşılarında gören vatandaşlar, bu anı ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çektiler. Yörüklerin gündelik yaşamda kullandıkları heybe, kirman gibi geleneksel araç-gereçleri de yürüyüşlerine dahil etmeleri, sokakları Yörük müzesine çevirdi.
Atapark’ta tamamlanan göç sonunda halk oyunlarında görev alanlara, protokol tarafından sertifika takdimi yapıldı.
Akşam ise Yörük göçüyle başlayan etkinlik Atatürk Kültür Merkezi’nde (Amfi Tiyatro) düzenlenen halk oyunları gösterileriyle devam etti.
Atatürk Kültür Merkezi’nin tamamıyla dolduğu kültür gecesine; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, MHP İlçe Başkanı Sinan Yılmaz, Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, milletvekili aday adayları, Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Gecenin açılış konuşmasını yapan Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş, etkinlikler için tam 7 aydır hazırlandıklarını ifade ederek etkinliklere katılan herkese teşekkür etti.
“Bazılarımızın ailelerinde rahatsız olanlar var, bazılarımız evde çocuklarını bırakarak çalışmalara katıldılar. Bazılarımız da akşama kadar kendi işlerinin yoğun temposuna rağmen üşenmeden, bıkmadan, hiçbir maddi karşılık beklemeden emek verdiler. Ayrıca gecenin hazırlanmasında maddi destek veren kıymetli sponsorlarımız var, hepsine de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bizim amacımız, büyük ve güçlü Türkiye için, Türk milletinin özünü hamurunu oluşturan Yörükleri bir arada tutup, dış mihraklardan, şer odaklarından gelebilecek bütün olaylara karşı vatanımızı-bayrağımızı ve milletimizi en iyi şekilde savunmak ve geleceğimize, gençlerimize daha yaşanabilir, daha huzurlu, refah, ilerlemiş, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda giden bir ülke ve bu ülkeye sahip çıkabilecek nesiller yetiştirmektir.” diyerek açıklamalarda bulunan Başkan Kiriş, ‘Yürüyen Türkler’ olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni ürettiği zıhlı araca ‘Yörük’ isminin verilmesinden büyük onur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi.
Kiriş’in kendi yazdığı şiiri okumasıyla tamamlanan konuşmanın ardından sahneye çıkan halk oyunları ekibi oyunlarını sergilediler. Gece, halk oyunları gösterileri, Türkü dinletisiyle ve sponsorlara plaket takdimiyle son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin