A+ A A-

 

Resmi tespitlere göre 9 milyonu aşan zeytin ağacı varlığıyla dikkat çeken Milas, bugün ve yarın bir birinden renkli etkinliklerle gerçekleştirilecek olan 5. Zeytin Hasat Şenliği’ne ev sahipliği yapıyor. 5. Milas Zeytin Hasat Şenliği, bugün saat 10.00’da Baltalıkapı’dan Atapark’a uzanacak olan kortej yürüyüşüyle başlayacak.

031118zeytinhasat_2b0a9.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Zeytin ağacı varlığıyla ve kaliteli yağlarıyla ‘Zeytinin başkenti’ nitelemesini fazlasıyla hak eden Milas’ta, bugün Milas Zeytin Hasat Şenliği başlıyor.
Milas’ta yaklaşık 12 milyon zeytin ağacı varlığına sahip, yöreye özgü memecik cinsi zeytinlerden elde edilen kaliteli zeytinyağlarıyla adından uluslararası alanda da söz ettiren ilçede, bugün ve yarın 5. Milas Zeytin Hasat Şenliği kutlanacak.
Geçtiğimiz günlerde Milas’a bağlı Kazıklı Mahallesi’nde bir bahçede bulunan asırlık anıt zeytin ağacının hasat edilmesiyle, 5. Zeytin Hasat Şenliği’nin ilk etkinliği gerçekleştirilmişti.
5. Milas Zeytin Hasat Şenliği, bugün saat 10.00’da Baltalıkapı’dan başlaması ve Atapark’ta sona ermesi planlanan kortej yürüyüşüyle start alacak.
DR. ENDER SARAÇ’TAN SÖYLEŞİ…
Etkinlikler kapsamında bugün saat 10.45’de MİFAD’ın halk oyunları gösterisiyle renklenecek olan 5. Milas Zeytin Hasat Şenliği, saat 11.00’de protokol konuşmaları ile devam edecek.
Milas zeytinine, zeytinyağına ve sektöre dair önemli açıklamaların yer alacağı protokol konuşmalarının ardından protokol ve halk tarafından Atapark’taki stantlar gezilecek. 5. Zeytin Hasat Şenliği’nin en renkli etkinliklerinden olan hasat ise saat 12.30’da Menteşe Mahallesi’nde gerçekleştirilecek. Toplanan zeytinler ardından 13.00-14.00 saatleri arasında Milas-Selimiye karayolundaki Zavendik Zeytinyağı Fabrikası’nda sıkılacak ve elde edilen yağ tadılacak.
Aynı gün saat 15.00-16.00’da Milas Atatürk Kültür Merkezi’nde (AMFİ Tiyatro) Dr. Ender Saraç’ın katılımıyla söyleşi ve workshop gerçekleştirilecek. Bu etkinliğin ardından burada kadın çiftçiler tarafından defile sunulacak. Saat 17.00’de Atapark’ta müzik dinletisi ve Grup Pusula Konseri yapılacak.
DERYA ULUĞ KONSERİ YARIN
Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin ikinci gününde yani yarın saat 09.00’da etkinlikler, tarihi Çöllüoğlu Hanı’nda düzenlenecek olan fotoğraf ve el sanatları sergisi açılışı ile başlayacak. Ardından saat 11.00’de liselerarası şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilecek. 13.30’da Atapark’ta “Zeytin ve Zeytinyağı Turizmi” isimli panel gerçekleştirilecek. Panelin ardından ise Atapark’ta, 14.10’da Kaliteli Zeytinyağı Tanıma Programı gerçekleştirilecek.
Saatler 15.00’i gösterdiğinde ise Atapark’ta Sınır Tanımayan Şefler Derneği üyeleri yemekler üzerine uluslararası workshop etkinliği düzenleyecek.
Geçtiğimiz yıllarda mahalleler arası düzenlenen yemek yarışması bu yıl ilçeler arası düzenlenecek ve 16.00’da Atapark’ta gerçekleştirilecek. Saat 17.30’da ise yemek yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verilecek. Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Milas Zeytin Hasat Şenliği, saat 18:30’da Yörük Türkmen Derneği tarafından gerçekleştirilecek olan halk oyunları gösterisi ve ardından saat 19.00’da Atapark’taki pop şarkıcısı Derya Uluğ konseriyle tamamlanacak.
Milas’ta bu yıl ise ilk kez, 5. Milas Zeytin Hasat Şenliği etkinlikleri kapsamında Atapark’ta Kitap Fuarı açıldı. Fuar, şenliğin son gününe kadar Atapark’ta kitapseverlere kapılarını açık tutacak.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin