A+ A A-

 

Milas Zeytin Hasat Şenliğinde efe kıyafeti girerek zeytin bahçesinde hasat yapan Uzman Doktor Ender Saraç, düzenli olarak kaliteli zeytinyağı tüketenlerin Alzheimer'a yakalanma ihtimallerinin oldukça düşük olduğunu söyledi.

051118alzheimer_3dfb2.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Toplam 550 bin dekara yakın tarımsal alanda 10 milyonu aşan zeytin ağacı varlığı ve coğrafi işarete sahip kaliteli zeytinyağlarıyla zeytinin başkenti olarak nitelendirilen Milas’ta bu yıl 5. Zeytin Hasat Şenliği düzenlendi.
STK’lar, çiftçiler ve her yaştan vatandaşın yoğun katılım gösterdiği şenliğe efe kıyafetiyle gelen Uzman Doktor Ender Saraç, önce zeytin hasadı yaptı sonra da zeytinyağının faydalarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Şenliğe katılan vatandaşlardan büyük ilgi gören doktor Saraç, sağlıklı yaşam için zeytin ve zeytinyağlı kür tarifleri verdi ve önemli tavsiyelerde bulundu.
Bir Giritli olarak zeytinyağı kültürünü çok iyi bildiğini ifade eden Saraç, son yapılan bilimsel araştırmaların zeytinyağının Alzheimer hastalığına karşı koruyucu özelliğinin olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti: “Zeytin ve zeytinyağı doğanın bize armağanıdır. Zeytinyağı kolesterolü düşürür, kanalları açar, cildi besler, kudret narıyla tüketildiğinde ise mide rahatsızlıklarını giderir. İlerleyen yıllarda Alzheimer'a hastalığının, kanser gibi yayın olan hastalıkların önüne geçeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle Alzheimer üzerine yoğunlaşan bilimsel çalışmalarda zeytinyağının sağlık açısından mucizevi faydalar sağladığı ortaya çıktı. Düzenli olarak zeytinyağı tüketimi, Alzheimer'a yakalanma riskini çok ciddi derecede düşürüyor. Geçmişe baktığımızda da ünlü filozofların ve düşünce insanlarının genellikle Ege’de yetişmesinin, zeytinyağı tüketimiyle ilişkili olduğunu düşünüyorum.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin