A+ A A-

 

Milas’ta bu yıl 5.’si düzenlenen Zeytin Hasat Şenliği etkinlikleri kapsamında düzenlenen ilçeler arası yemek yarışması büyük ilgi gördü. Yöresel tarım ürünlerini lezzetli zeytinyağlı yemeklere dönüştüren Muğlalı hamarat kadınlar, jüriyi değerlendirme yapmakta zorladı.

051118zeytinyagi_a4489.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen 5. Zeytin Hasat Şenliği, “Tane tane lezzet damla damla sağlık” sloganıyla gerçekleştirilen renkli etkinliklerle kutlandı. Tarihi Çöllüoğlu Hanı’nda düzenlenen Milas Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları ve öğrencilerinin zeytin temalı el sanatları sergisi ve karma fotoğraf sergisiyle başlayan şenliğin ikinci gününde şehir meydanında, AREGALA Gastronomi Federasyonu üyesi şefler tarafından zeytinyağlı yemek şovu yapıldı. Vatandaşların ilgiyle takip ettiği zeytinyağlı yemek şovunda sunum yapan Azerbaycanlı ünlü şef Mübariz İbrahimov, sık sık Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşliğe vurgu yaparak yemekleri tanıttı. İlçe protokol üyelerinin de şeflik deneyimi yaşadığı şovun ardından, ilçeler arası yemek yarışmasına geçildi.
Muğla genelindeki ilçelerden yarışmaya katılan kadınlar, meydanda kurulan stantlarda yemeklerini jüri üyelerinin beğenisine sundu. El işleme bakır tabaklarda, çiçeklerle sunulan zeytinyağlı dolma, ekşili köfte, keşkek, tarhana, zeytinyağlı tavuk dolması, çeşit çeşit ot kavurmaları ve çeşitli yöresel tatlılarla donatılan masalara gelerek tadım yapan şefler, yarışmanın en iyi ekibini seçmekte oldukça zorlandılar. Puanlamanın arından birbirinden lezzetli yemekler, etkinliği izleyen vatandaşlara ikram edildi.
Jürinin değerlendirme sonuçlarına göre; Fethiye’nin Kargı Mahallesi’nden yarışmaya katılan Belgin Kuşçu yarışmanın birincisi oldu. Yemek yarışmasının ikincisi Milas’ın Cumhuriyet Mahallesi’nden Birgül Oruç, üçüncü de Seydikemer’in Kayadibi Mahallesi’nden Emine Küçük oldu. Yarışma sonrasında düzenlenen törende, dereceye giren yarışmacılara ve tüm katılımcılara hediye ve belge takdimi yapıldı. Milas Kaymakamı Eren Arslan, jüride görev alan şeflere plaket ve belge takdimi yaptı.
Bu yıl ilk defa yarışmayı Muğla geneline yaydıklarını ifade eden Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Bu sene yemek yarışmamızı biz özellikle zeytinyağlı yemekler üzerine ama bütün Muğla’ya bütün ilçelere açarak gerçekleştirdik. Güzel de bir katılım oldu. Bütün ilçelerimizden yoğun bir katılım oldu. Çeşit çeşit, ismini benim şahsen ilk defa duyduğum birçok yemeği tattık. Jürimiz değerlendirdi. Profesyonel jüri üyelerimiz tarafından değerlendirme yapılarak dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi. Burada bizim amacımız kültürümüzü yaşatmak, değerlerimizi yaşatmak insanları yarıştırmak değil. Bu güzellikleri özellikle gelecek nesillere aktarabilmek için bugün dünyanın obeziteyle ,sağlıksız beslenmeyle mücadele ettiği bu dönemde bizim zeytinyağlı sağlıklı kaliteli yemeklerimizi yaşatmak bizim temel hedefimiz. Bu yoğun katılım da bizi mutlu etti.” dedi.
Zeytin ağacının bilgelik, sağlık, ölümsüzlük, barış gibi evrensel değerleri simgelediğini hatırlatan Milas Başkanı Muhammet Tokat, başarıyla gerçekleştirilen Zeytin Hasat Şenliğinin başarıyla gerçekleştirildiğini belirterek, “Zeytinyağıyla yapılan çeşitli ot yemekleri ve taze deniz mahsullerinden oluşan Milas mutfağı tadılmaya değer. Herkesi Milas’ın güzelliklerini keşfetmeye bekliyoruz.” diye konuştu.
5. Milas Zeytin Hasat Şenliği etkinlikleri, yemek yarışması sonrasında sahne alan ve halktan büyük ilgi gören Derya Uluğ konseriyle son buldu.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin