A+ A A-

 

Her hafta farklı gündem ve konuklarla, 97.1 Radyo Tech’in canlı yayın programında dinleyicilerle buluşan Sorunlar ve Çözümleri programının bu haftaki konuğu, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Milas Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Azmi Peker oldu. Jeoloji Mühendisi Peker; canlı yayında Ören fayının tam 2000 seneden beri sismik boşalım yapmadığı ve deprem üretmediğinin saptandığını ve Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin fay hatlarının üzerine kurulu olduğunu ifade etti.

081118orenfayi.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Her hafta farklı gündem ve konuklarla, 97.1 Radyo Tech’in canlı yayın programında dinleyicilerle buluşan Sorunlar ve Çözümleri programının bu haftaki konuğu, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Milas Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Azmi Peker oldu.
Nuriddin Erdoğan’ın sunup, hazırladığı program dün saat 13.30-15.30 sıralarında 97.1 Radyo Tech frekansından canlı olarak yayımlandı. Jeoloji Mühendisi Peker, canlı yayından Milas’taki deprem gerçeğini gözler önüne serdi.
Peker, depremin ne olduğunu şöyle tanımladı: “Dünya milyonlarca yılda oluşmuştur. Depremi yüzeysel olarak anlatacak olursak; deprem, üst manto dediğimiz alanda, 10 km veya saha küçük levhalardan oluşur. Dünya bu levhalardan oluşmuştur, bunun üzerinde de kıtalar vardır. Bu levhalar, hareket ettikçe hareketlerin sınırında depremler oluşur. Yani yerkabuğu plakaları sürekli hareket halindeyse, deprem olur. Özellikle çok şiddetli depremler, tektonik plakaların birbirleriyle çarpışmalarından meydana gelir. Biriken enerjiler, deprem olarak ortaya çıkar. Bir doğa olayıdır tamamen. Tsunami de bir depremin dalga çeşididir. Tektonik depremler, volkanik depremler, denizde oluşan depremler ve çöküntü depremleri vardır. Tsunami, kıyı kenarda büyük hasarlar oluşturur. Mesela Japonya, çok hareketli bir yerde olduğu için büyük depremler meydana geliyor.”
“ARTÇI DEPREMLER İYİDİR”
Milas’ın zenginliğini, faylara borçlu olduğunu ifade eden Peker: “Bizim bulunduğumuz coğrafya ile ilgili depremler oluyor. Arap plakası sürekli hareket halinde olduğundan, Anadolu plakasını sıkıştırıyor. Bu hareketlerin sonucunda, büyük fay zonları oluşturuyor. Tektonik depremler, ülkemizde çok sık görülüyor. Önemli olan bir doğa olayını, yaşamımızda nasıl iyi hale getirebiliriz bunu çözmemiz gerekiyor. Artçı depremler iyidir. Enerjiyi boşaltır. Artçı depremlerin süresi yoktur, enerjinin büyüklüğüne bağlı olarak devam eder. Faylar, insanlar gibidir. Doğar, büyür ve ölürler. Ama ölü faylar, tektonik hareketlerle tekrar diri hale gelip, deprem üretebilirler. 1999 Gölcük depreminde, yüzlerce canımız gitti. Depremin ardından yasa çıktı ama teorikte uygulanıyor, pratikte uygulanmıyor.
1999 sonrasında, bina yapısını iyileştirecek yönetmelikler çıktı. Ama yönetmelikler, sıklıkla değişiyor.” dedikten sonra gündemde olan İmar Barışı’nı ve getirdiği sorunlarını masaya yatırıp eleştirdiler.
“MİLAS’TAKİ DİRİ FAYLAR 6.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLİR”
Milas’ta 2 ana diri fay hattının olduğunu söyleyen Peker, şunları dile getirdi: “Bizim, Milas’ın bu kadar güzel olmasının nedeni yaşadığı tektonik olaylardır. Dağların, yükselmesi ve çökmesi faylardan oluşur. Milas’taki faylardan biri Bafa’dan başlıyor, Karakuyu Köyü’den başlıyor ve oradan Milas’a doğru olan dağın eteklerinden devam edip Çaltılık’a gelir. MTA’nın diri fay hattına göre söylüyorum. Milas Çaltılık’tan, Burgaz Mahallesi’nden Menteş Mahallesi’ne doğru devam eder. Bu fay 45 km uzunluğundadır. Bir de Beçin segmenti var. Kalınağıl Mahallesi’ne kadar, yaklaşık 15 km fay uzanır. Beçin segmentinin, 6,5 büyüklüğünde deprem üretebileceği ifade edilir. Menteş Mahallesi ovasının altından dalan fayın, nereye gittiği bilinmiyor. Yapılan araştırmalarda, en son ne zaman deprem yaptığı veya yapabileceği inceleniyor.”
“YENİKÖY-KEMERKÖY TERMİK SANTRALİ FAY HATTI ÜZERİNE KURULU”
Kemerköy-Yeniköy Termik Santrali’nin, fay hattının üzerine kurulu olduğunu ve Ören fayının tam 2000 sene boyunca sismik boşalım yapmadığını vurgulayan Peker: “Ören fayının tam 2000 seneden beri sismik boşalım yapmadığı ve deprem üretmediği saptandı. Şu anda deprem üretmiyor ama deprem üretebilir. Depremin şiddeti, o fayın uzunluğuyla doğru orantılıdır. 21 Temmuz 2017’de oluşan depremin bir ucu denizde, bir ucu karadadır. Yaklaşık 60 kilometre uzunluğundadır. Kemerköy-Yeniköy Termik Santrali, diri fayın üzerine kurulmuştur. Kaya zeminlerde, evlerin depremde yıkılmayacağı anlamına gelmiyor. Ama kaya zeminlerde, deprem etkisini azaltır. Sodra yükselen bir bloktur. Yükselen bir bloğun üzerine, bina yapılmalıdır. Gelin yeni bir imar planı yapalım ve Sodra’nın üzerine inşaat yapalım. Milas Ovası, alüvyonla dolu bir zemin olduğu için depremin yıkıcı etkisi fazla olur. Milas Belediyesi, yaşanan son depremin ardından çok büyük ilgi gösterdi ve Dokuz Eylül Üniversitesi ile bir proje hazırlanıyor. Milas faylarla sınırlandırılmış bir yerdir.” ifadelerini kullandı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin