A+ A A-

 

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, zeytin sineği zararlısı konusunda üreticileri uyardı.

07082019zeytinsinegi.jpg
Haber Merkezi

Milas Ziraat Odası (MİZO), Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas genelindeki zeytinliklerde özellikle şu günlerde zeytin sineği zararlısıyla ilgili feromon tuzaklar asarak, arazilerde tespit çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, üreticilerin zeytin sineğini hafife almamalarını noktasında uyarılarda bulundu. “Bu tespitte zeytin sineği zararlısının hareketlendiğini belirledik. Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Milas Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden de bu konuyla ilgili uyarı geldi. Biz bu uyarıyı dikkate alarak bazı köylerde, zeytin sineğine karşı bir bilinç ve önlem çalışması yapacağız. Şimdi sinek uçuşmaya başladı ama aşırı sıcaklar olduğu için herhangi bir zarar şuan için gözükmüyor. Ama bu zarar olmayacak anlamına gelmiyor. Ağustos ayı zeytin sineği bakımından kritik bir ay” diyerek açıklamasını sürdüren Başkan Atıcı, zeytin sineğinin olgunlaşma aşamasına gelen zeytin tanelerine larva bırakarak zeytin tanelerinin zarar görmesine ve kalitenin düşmesine neden olduğunu anlattı.
Zeytin sineği zararlısıyla mücadele kapsamında kırsal mahallelerde eğitim çalışmaları yapacaklarını kaydeden Başkan Atıcı, “Kurtçuk halini alan bu larvalar, zeytinde delikler oluşturarak zeytini kurtlandırıyor. Bu zeytin taneleri olgunlaşmasını tamamlanmadan, dalından düşmesine, sofralık zeytinde ve zeytinyağında kaliteyi düşürüyor. Bununla ilgili önlem alınması gerekiyor. Tespitler sırasında belirlenen ortalamanın üstünde zeytin sineği çıkar ve eşik aşılırsa, Tarım Bakanlığı onaylı kalıntı bırakmayan ruhsatlı ilaçlarla mücadele etmek gerekiyor. Milas Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile iş birliği halinde bu konuda çalışmalar yürütüyoruz. Çiftçilerimiz bu zararlıyla mücadele için Milas Ziraat Odası’ndan ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti alabilirler” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin